Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novým šéfem poslanců ČSSD se stal Roman Sklenák

Česko

  14:27
PRAHA - Novým šéfem poslaneckého klubu sociální demokracie se podle očekávání stal Roman Sklenák. Pro stínového ministra práce a sociálních věcí, který byl dnes jediným kandidátem, hlasovalo 40 ze 46 přítomných poslanců. Celkem jich klub má 50. Prvním místopředsedou klubu pak poslanci zvolili dřívějšího místopředsedu Sněmovny Jana Hamáčka.

Novým šéfem poslaneckého klubu sociální demokracie se podle očekávání stal Roman Sklenák. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ČSSD šéfa poslanců volila podruhé v krátké době. Na konci října se staronovým předsedou klubu stal Jeroným Tejc, který se ale po aféře okolo lánského puče rozhodl odstoupit. Znovu nekandidoval on, ani jeho soupeř z první volby Hamáček.

Hlas od předchůdce

Tejc řekl novinářům, že Sklenáka podpořil a že podle jeho názoru může být dobrým předsedou klubu. "Určitě jsem hlasoval pro něj, teď už to mohu říct, patřil jsem k těm, kteří Romana Sklenáka považovali za vhodného adepta na tuto funkci od počátku," dodal.

Když se navíc dopoledne po poradě s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou rozhodl nekandidovat někdejší místopředseda klubu Roman Váňa, zůstal Sklenák jediným uchazečem, a mohl tak získat jasnou podporu. Podle tiskového oddělení strany proti němu hlasovali jen čtyři poslanci, dva hlasy byly neplatné.

Schůze s předsedy

Sklenák chce na nejbližší dny svolat jednání s předsedy ostatních frakcí. "Já určitě chci na zítřek nebo čtvrtek se domluvit na schůzce s předsedy ostatních poslaneckých klubů a domluvit se na všech potřebných krocích, které jsou nutné k první schůzi Poslanecké sněmovny," řekl novinářům po svém zvolení.

V pondělí řekl, že se jako předseda klubu bude snažit o to, aby byl spojnicí mezi příští vládou a poslanci. "Pokud předpokládáme, že sociální demokracie bude vládní strana, tak jedním z hlavních úkolů předsedy klubu je, aby zajistil to, aby ta vláda, premiér se mohli na svůj poslanecký klub spolehnout, aby ten klub fungoval aktivně a bezproblémově," uvedl Sklenák, který chce zároveň poslancům dát dostatečnou možnost projevit své postoje a názory.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...