Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman přijme Sobotku ve čtvrtek. ČSSD s ANO usilovně jednají

Evropa

  15:42
PRAHA - Prezident Miloš Zeman přijme příští čtvrtek v Lánech předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, oznámila Zemanova mluvčí Hana Burianová. Prezident zřejmě Sobotku pověří jednáním o sestavení vlády. Podle Sobotky Zeman ve středu na prvním společném jednání obou politiků uvedl, že by měl lídra ČSSD pověřit jednáním o novém kabinetu při jejich další schůzce.

Bohuslav Sobotka po schůzce s Milošem Zemanem v Lánech foto: Michal Doležal, ČTK

"Prezident republiky Miloš Zeman přijme ve čtvrtek dne 21. listopadu 2013 v 16.00 hodin na zámku v Lánech předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku," oznámila stručně Burianová. Sobotka se Zemanem jednal ve středu. Předseda sociální demokracie poté novinářům řekl, že ho Zeman ujistil svým rozhodnutím pověřit ho jednáním o povolebním uspořádání politické scény.

Pokud jednání potenciálních koaličních partnerů půjdou dobře, může mít Česko novou vládu do konce roku, řekl ve středu Sobotka. Zemana prý chce pravidelně informovat o stavu rozhovorů.

ANO se s ČSSD dohaduje programové priority

Od rána přitom jednaly týmy sociálních demokratů a hnutí ANO. Zabývaly se daňovou politikou a rozpočtem. Na jednání obě strany domlouvaly i společné kroky ohledně důchodové reformy. Na program se dostaly ale i problémy ve zdravotnictví a detaily zahraniční a obranné politiky. Jednání v této oblasti vedli místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a stínový ministr obrany Jan Hamáček s Martinem Stropnickým a dalšími poradci z hnutí ANO, kteří se věnují obraně a problematice Evropské unie. 

ČTĚTE TAKÉ

Jednání budou podle informací serveru lidovky.cz pokračovat i v pátek. Nad problematikou dopravy, průmyslu a evropských fondů se setkají hejtman Plzeňského kraje a poslanec Milan Chovanec s poslancem hnutí ANO Richardem Brabcem. Do výběru témat se dostane i resort zemědělství a životního prostředí. Strany se pokusí najít kompromis i ohledně občanského zákoníku, zákonu o státní službě a protikorupčními návrhy zákonů Rekonstrukce státu.

Vyjednávací týmy ČSSD a hnutí ANO budou programové priority probírat i v příštím týdnu.

Autoři: ,

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...