Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

O spis ke kauze Mostecké uhelné může Česko požádat švýcarský soud

Česko

  20:15
PRAHA - Česká republika může požádat o přístup do spisu k případu Mostecké uhelné společnosti (MUS) u nejvyššího švýcarského soudu v Lausanne. Uvedl to v tiskovém prohlášení Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Antonín Koláček (vlevo) obžalovaný v kauze Mostecké uhelné společnosti přichází 10. října k soudu. foto: ČTK

Reagoval tak na informaci švýcarského deníku Le Temps, podle něhož švýcarský soud, který loni nepravomocně odsoudil pět českých manažerů v kauze Mostecké uhelné společnosti, odmítl umožnit Česku přístup ke spisu obsahujícímu desítky tisíc stránek.

Tímto rozhodnutím však Česká republika nepřišla o žádnou z jí zvažovaných možností dalšího postupu, zejména pak ne o právo požádat o přístup do spisu u nejvyššího soudu v Lausanne, uvedl úřad.

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Kauza se týká nákupu akcií Mostecké uhelné společnosti, které manažeři pořizovali za peníze firmy, jež pak podle soudu nevrátili. Českému státu způsobili podle obvinění škodu tím, že v roce 1999 koupili státní podíl za nepřiměřeně nízkou částku 650 milionů korun. Federální trestní soud v Bellinzoně ve Švýcarsku nepravomocně potrestal v říjnu Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze Mostecké uhelné společnosti nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině.

Mluvčí úřadu pro zastupování státu Robert Hurt uvedl, že "soud prvního stupně České republice potvrdil, že jí bude zaslána ta část rozsudku, která se jí týká, a to i když nebyla stranou řízení". Procesním rozhodnutím odvolacího soudu z letošního 27. května bylo podle něj pouze zrušeno předchozí kladné rozhodnutí ve prospěch Česka, kterým jí byl přiznán přístup do švýcarského spisu u soudu prvního stupně. Na tom, že Česká republika může o přístup ke spisu požádat u soudu v Lausanne, to prý nic nemění.

Autoři: ,