Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Libyjci v Česku převlékli kabáty a spálili Kaddáfího

Česko

  15:55
PRAHA - Nad diplomatickým zastoupením Libye v Praze byla krátce po poledni vztyčena pruhovaná vlajka povstalců. V plamenech skončila čistě zelená vlajka Kaddáfího režimu. Libyjští diplomaté v Česku budou ode dneška zastupovat povstaleckou Přechodnou národní radu.

Symboly Kaddáfího režimu skončily v plamenech. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Čistě zelenou vlajku, kterou používala Libye za vlády Kaddáfího, spustili ze stožáru dolů.

Zastoupení také oznámilo, že si váží postoje českého lidu a vlády k situaci v Libyi. Chargé d'affaires Núrí Ghaví ale prohlásil, že lituje toho, že Praha ještě oficiálně neuznala povstaleckou vládu.

Pruhovaná vlajka Prozatímní národní rady rebelů.

"Vyvěšením vlajky rebelů Libyjci vysílají jasný signál české vládě, aby uznala jejich povstaleckou vládu v severoafrické zemi," řekl Ghaví. Čeští diplomaté to prý slíbili při návštěvě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v Benghází na přelomu června a července, dodal Ghaví.

Šéf libyjské diplomatické kanceláře v Praze Núrí Gháví (vlevo) zavěšuje novou libyjskou vlajku.

Schwarzenberg nedávno uvedl, že Česko neuzná rebely za oficiální vládce, dokud neovládnou celou zemi. Přesto se rozhodl vyslat do Libye za povstaleckou vládou do Benghází, kde má prozatímní rada hlavní stan, svého velvyslance.

Krátce po poledni už u úřadu vlála vlajka nová.

Po vyvěšení nové zástavy diplomaté spálili starou vlajku Kaddáfího režimu a také fotku libyjského diktátora, proti němuž povstalci bojují.

Stará vlajka Libye lehla popelem a ochotně hořely i ostatní symboly téměř padlého režimu.

"Prohlašujeme, že pokračujeme v zastupování naší vlasti v České republice stejně jako ostatní diplomatické mise ve světě," uvedli dnes také libyjští diplomaté.

Ušetřen nezůstal ani znak Libye a fotografie plukovníka Kaddáfího, které do té doby diplomatickou kancelář v Praze zdobily.

V Libyi zuří od února občanská válka, povstalci se vzbouřili proti režimu Muammara Kaddáfího. Povstalecké jednotky ohlásily, že v noci na dnešek převzaly kontrolu nad velkou částí hlavního města Tripolisu. Výjimku prý tvoří komplex Báb al-Azízíja, bašta vůdce Kaddáfího.

ČTĚTE VÍCE:

Roztrhaný znak a fotka dosloužily.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!