Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Obří vztyčený prostředníček míří z Vltavy na Hrad. Autor? David Černý

Evropa

  8:16aktualizováno  9:57
PRAHA - Na Vltavě v centru Prahy se v pondělí ráno, jen pár dní před předčasnými parlamentními volbami, objevil rozměrný objekt v podobě vztyčeného prostředníčku, který směřuje k Pražskému hradu. Desetimetrový fialový objekt sem umístil sochař David Černý, který svými uměleckými díly aktuální politickou situaci glosoval v minulosti již několikrát.

Desetimetrový fialový objekt na Vltavě je dílem Davida Černého. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Černý dílo nechce příliš komentovat, podle něj je gesto dostatečně známé i výmluvné, důležité pak podle něj je, kam směřuje. Serveru iDNES.cz v sms zprávě napsal: "Je to normální fakáč těm zm***m komunistickejm zasr**ejm na Hradě." Prostředníček na Vltavě je zvětšený, proti prstu na ruce má o dva klouby navíc.

Prezident Zeman, který je nyní na návštěvě Ukrajiny, zatím nechtěl objekt na Vltavě komentovat. "Zatím jsem to neviděl, takže se k tomu nemohu vyjadřovat," vzkázal prostřednictvím své mluvčí Hany Burianové.

David Černý při instalaci desetimetrového fialového prostředníčku na Vltavě.

Černý se podílel na prezidentské volební kampani Karla Schwarzenberga, soupeře nynější hlavy státu Miloše Zemana. Před několika lety podílel na iniciativě S komunisty se nemluví, i v té použil pro výtvarné materiály stejné gesto; prostředníček byl navíc porostlý ostny.

Urážlivé gesto vztyčeného prostředníčku je značně rozšířené a v oblibě ho mají i čeští politici. V únoru 2007 ho použil v parlamentu tehdejší premiér Mirek Topolánek. Později vysvětloval jeho význam jako neverbální komunikaci s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. O rok později gesto použil Kalousek vůči tehdejšímu poslanci Davidu Rathovi poté, co Rath zmínil Kalouska v souvislosti s nedostatečnou péčí o duševně nemocné v České republice. Zpěvák Karel Gott zvedl prostředníček dokonce v televizi. Poslal ho těm, kteří mu nepřáli medaili za zásluhy pro Českou republiku.

Výběr provokativních děl sochaře Davida Černého

 • Quo vadis? - Socha kráčejícího trabanta (1990).
 • Růžový tank - Přemalování tanku v Praze na Smíchově, který sloužil jako památník sovětské armádě, na růžovou barvu (1991).
 • Kůň - Socha sv. Václava sedícího na břiše mrtvého koně (visí v pasáži Lucerna v Praze).
 • Babies - Obří plastiková miminka umístěná na věži žižkovského televizního vysílače v Praze (2000).
 • Viselec - socha psychoanalytika Sigmunda Freuda visícího za jednu ruku na tyči.
 • Metalmorphosis - fontána v podobě sedmimetrové hlavy z kovu s proměňující se podobou.
 • Torza mužských těl v galerii Futura - dvě pětimetrové postavy v předklonu, k jejichž řitním otvorům jsou přistaveny vysoké žebříky, aby se návštěvníci mohli podívat do útrob soch.
 • Čůrající fontána - Dvě bronzové mužské postavy na dvoře Hergertovy cihelny na pražské Malé Straně (2004).
 • Hostina obrů - Bronzový zastávkový přístřešek v Liberci v podobě stolu.
 • Saddám Husajn v akváriu
 • Entropa - plastika, která byla v rámci prezentace českého předsednictví EU instalována v lednu 2009 na bruselské budově Rady EU.
 • London Booster - typický londýnský patrový autobus, kterému Černý připevnil obrovské plechové paže a nechal ho provádět kliky, sloužil jako poutač před Českým domem v době olympijských her 2012.
Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...