Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Česko

Češi po tisících zamířili do hor, počasí porazilo vládní regulace. Zjišťovali jsme, jak to vypadalo ve skiareálech

Turisté vyrazili 30. ledna 2021 ze sedla Skřítek na Rýmařovsku v Jeseníkách, které je výchozím místem řady turistických a běžkařských tras. foto: ČTK

Původní zpráva
PRAHA - Ani zastavený provoz vleků, lanovek a dalších služeb na sjezdovkách neodradil o víkendu tisíce vyznavačů zimních sportů a radovánek. Horská střediska hlásila menší provoz v pátek a v sobotu, kdy počasí pobytu příliš nepřálo, ovšem nedělní sluníčko provoz zase oživilo.
  5:00

Policie objevila v Harrachově hotel se 70 ubytovanými hosty. V provozu byl i vlek, lidé lyžovali

Vládní protiepidemická opatření, která kabinet minulý týden ještě zpřísnil, tak na návštěvníky nedělají velký dojem. Pro omezení kontaktů a masového pobytu v zimních střediscích je rozhodujícím argumentem spíš počasí. Panující ideální sněhové podmínky jsou pro leckoho příliš silným lákadlem.

„Když se zhorší počasí, přijedou spíš jen ti skalní návštěvníci, jakmile se vyčasí, je všude plno, přijedou i celé rodiny. Počasí má na návštěvnost větší vliv než vládní regulace,“ popisuje situaci z předchozích víkendů, ale i toho posledního Renata Figurová z lyžařského střediska Sport centrum Figura, které má areál na Pradědu a na Ovčárně v Jeseníkách. 

Vítězství příznivého počasí nad vládní regulací je znát všude. „Začátkem víkendu tu pršelo, lidí dorazilo méně než v předchozích víkendech, ale nedělní sluníčko to zas otočilo. Všechny zimní sporty jsou opět v permanenci, nejvíc z toho ale běžkaři,“ popisuje víkend starosta Železné Rudy na Šumavě Filip Smola.

Miliony za porušení zákazu

Některá střediska na českých horách však o víkendu vládní zákaz porušila. V Čenkovicích v Orlických horách byl v sobotu navzdory vládním nařízením v provozu lyžařský vlek. Podle mluvčí policie v Pardubickém kraji Markéty Janovské „využívaly vlek desítky lyžařů, vypadalo to tam jako za běžného provozu“. Teď hrozí provozovateli až třímilionová pokuta.

Ke střediskům, která odmítla zastavit provoz, patřil také areál Vaňkův kopec u Ostravy. Jeho provozovatel Martin Kafka mluví o protestu, ale také o nouzi, v níž mu prý nic jiného nezbývá. „V pondělí máme uhradit elektřinu na prosinec a nemáme z čeho. Dodavatel nám hrozí odpojením,“ vysvětluje Kafka.

Provozovatelé horských středisek stále netuší, co je ve zbytku sezony čeká. Jaká omezení ještě přijdou, případně zda v této sezóně dá vláda skiareálům vůbec šanci přežít.

Parkoviště v sedle Skřítek na Rýmařovsku v Jeseníkách (30. ledna 2021), které...
Lyžaři na běžkách vyrazili 30. ledna 2021 ze sedla Skřítek na Rýmařovsku v...

„Kvůli zavřeným sjezdovkám čítají ke konci ledna ztráty z tržeb skiareálů 1,5 až dvě miliardy korun. Už nyní zhruba třetina provozovatelů uvažuje o uzavření svých areálů až do konce sezony,“ uvedl ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot.

Přísnější pravidla platí od uplynulého víkendu i pro ubytování. Hotely a penziony už nemohou tak snadno jako dosud přijmout hosty pod záminkou, že se jedná o služební cestu. Místo dosavadního čestného prohlášení je nutné potvrzení od zaměstnavatele. Zato apartmány a další soukromé byty na horách jsou v obležení.

Z českých hor zmizeli i zahraniční návštěvníci. Například přes šumavský přechod Železná Ruda – Bayerisch Eisenstein na česko-bavorské hranici proudí v jiných letech oběma směry zástupy turistů, lyžařů a lidí za nákupy. Dnes jen pendleři.

Ani na Javoru si nezalyžujeme

Mimo provoz je i tamní a široko daleko vyhlášený lyžařský areál na Javoru (Grosser Arber), oblíbený i mezi českými vyznavači zimních sportů. Teď se tam nepodívá nikdo. Bavoři mají dokonce přísnější protivirová opatření.

„Od uplynulého víkendu jsou u nás opatření podobná. Přísnější to mají například v tom, že když tam jdou lidé do obchodu nebo jakékoliv budovy, musejí mít povinně respirátor. Rouška nestačí. Provoz uzavřených lyžařských areálů tam velmi hlídá státní policie,“ popisuje starosta Smola.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!