Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ocenění pro mašínovce? Váhají s ním i v rodném Kolíně

Česko

  18:00
PRAHA - Pravidelně se objevují na seznamu kandidátů na státní vyznamenání, ale žádný český prezident jim nikdy metál nepřiznal.

Milan Paumer foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

S odkazem bratrů Josefa a Ctirada Mašínů a Milana Paumera, kteří zvolili ozbrojenou cestu proti komunistické nesvobodě a v roce 1953 se prostříleli na západ a vstoupili tam do americké armády, se ale perou i v rodném městě posledního jmenovaného – v Kolíně.

Každý podle svého svědomí
Krátce po letošním pohřbu Milana Paumera řekl tehdejší starosta Kolína Jiří Buřič (ODS), že si zesnulý zaslouží čestné občanství města. Nakonec to ale odložil, prý kvůli volbám.

Případné Paumerovo vyznamenání totiž město rozděluje. Neumí se na něm shodnout ani nová koalice ve městě: Změna pro Kolín, TOP 09 a Kolíňáci. "Rozhodně takový návrh nebude v koaliční smlouvě a já to navrhovat nebudu. Pokud takové hlasování proběhne, bude každý hlasovat podle svého svědomí," řekl LN pravděpodobný starosta Kolína Vít Rakušan.

Josef Mašín, bojovník proti komunismu.

Ten se na webových stránkách prezentuje jako antikomunista. V případě odbojářských aktivit mašínovců ale zdůrazňuje civilní oběti jejich boje. Tedy třeba ozbrojeného pokladníka, který po střetu s Mašíny zemřel. Podle Rakušana už tuto otázku koalice neformálně probrala.

Naopak Petr Král, knihkupec a nový zastupitel za Změnu pro Kolín, patří k obhájcům Mašínů. "V 50. letech kdo byl součástí režimu, bojoval proti demokracii, byť byl na nejnižších místech," říká.

Podle jeho slov může návrh na hlasování o udělení čestného občanství přijít od Společnosti Václava Morávka. Ta nese jméno protinacistického bojovníka, dalšího rodilého Kolíňana, který společně s otcem Mašínů Josefem tvořil skupinu Tři králové. Název dostala trojice pro nezvykle odvážné činy. "Pokud budu požádán, hlasování navrhnu," dodal Král.