Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odboráři odvolali blokády, bude jen průvod

Česko

  14:15aktualizováno  14:53
PRAHA - Na čtvrteční stávku plánovali odboráři, že 300 - 400 jich u Muzea v obou směrech zablokuje magistrálu. Tuto variantu však zmírnili, nakonec metropolí pouze projdou, další blokády Prahy neplánují. Po jednání to oznámili primátor hlavního města Bohuslav Svoboda a předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek.

Demonstrující odboráři na Letné foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Odboráři se v 8 hodin sejdou u Tyršovy ulice, Ječnou ulicí se přesunou na hlavní shromaždiště na Palackého náměstí, kde budou do 9 hodin. Potom se přes Újezd vydají před ministerstvo financí, tam položí balíky sena, odtud pak kolem úřadu vlády půjdou na Hrad. Demonstrace by měla skončit kolem 12. hodiny, kdy budou protestující odjíždět autobusy.

Jak Svoboda, tak Dufek označili jednání za korektní. "Jeho výsledek vidím jako úspěch," komentoval ho primátor hlavního města s tím, že řešení organizace čtvrteční stávky je pro Prahu příznivé. Zdůraznil, že fungování záchranného systému bude zajištěno a nemělo by selhat.

Dopravní odbory vyhlásily stávku proti vládním reformám na čtvrtek od 0:00 do půlnoci. Doprovodit ji měly blokády. Dufek je před pár dny nazval "blokádami papalášů". Myslí si, že by se odboráři svou blokádou žádného trestného činu nedopustili.

Podívejte se na přehlednou infografiku

Konat se měly nejspíš i u vládních budov. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), která je největší odborovou centrálou v zemi, svolala na podporu stávky na čtvrtek shromáždění před ministerstvo zdravotnictví na Palackého náměstí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!