Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Odbory: Na jednání půjdeme, ale stávku neodvoláme

Česko

  11:00
PRAHA - Odbory se nechystají odvolat svou pondělní stávku v dopravě na protest proti reformám. Nevěří, že by se jim vláda dnes po svém mimořádném zasedání zaručila, že své reformní návrhy a zákony stáhne.

Odboráři ohlašují stávku. foto: ČTK

Dál s kabinetem o nich chtějí jednat, ale nejspíš až po pondělní protestní akci. Oznámil to šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Vláda na své dnešní mimořádné jednání pozvala i odborové předáky.

Odbory stávku vyhlásily na pondělí od 03:00. Do 16:00 by se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky po celé republice. Na hlavních tazích v metropoli a na velkých silnicích mají být blokády.

"Na jednání samozřejmě půjdu. Pozvání premiéra se neodmítá. Stávka je ale už tak daleko, že je neměnná," řekl Dufek. Pokud by vláda podle něj dala odborům garanci, že reformy stáhne a změní, bylo by možné jednat, ale až po pondělním protestu.

Předák nevěří, že kabinet dnes odborářům požadované záruky poskytne. "I kdyby byl premiér svatý člověk, situace v koalici je taková, že sám dát záruky nemůže," dodal Dufek. Podotkl, že jen vládní návrhy na změnu daně z přidané hodnoty se měnily několikrát.

Nečas: Odborům nepodlehneme, ale chceme jednat

Podobně se vyjádřilo i vedení Odborového sdružení železničářů, jehož předseda Jaroslav Pejša také dostal na jednání vlády pozvání. Třetím pozvaným je šéf největší odborové centrály v zemi - Českomoravské konfederace odborových svazů - Jaroslav Zavadil. Konfederace vstoupila kvůli reformám do stávkové pohotovosti.

PREZIDENT PROTI STÁVCE

Premiér Petr Nečas (ODS) v pátek po vyhlášení stávky řekl, že jeho vláda nátlaku nepodlehne. Ustoupení od reforem podle něj nepřipadá v úvahu, parametry se ale mohou změnit. Uvedl, že právo na hájení zájmů respektuje.

Nepřijatelné podle něj je ale brát si ostatní obyvatele "za živý štít a rukojmí".

ODBORÁŘI PROTI REFORMÁM

U reformy důchodů odborům vadí další zvyšování věku pro odchod do penze i takzvaný opt-out, tedy možnost převést část odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů.

Ve zdravotnické reformě odboráři kritizují zvyšování spoluúčasti pacientů a stanovení standardu a nadstandardu, za který by si člověk měl platit. Staví se i proti zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů, tedy třeba stravenek.

Autoři: ,