Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Odbory Národního divadla chtějí, aby ministr vypsal konkurz na nového ředitele první české scény

Česko

  10:44aktualizováno  14:07
PRAHA - Část odborářů Národního divadla (ND) zastupující hlavně operu chce výběrové řízení na ředitele první české scény. Na tiskové konferenci ve středu řekli, že vyzývají ředitele ND Jana Buriana, aby požádal ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o vyhlášení konkurzu na ředitele ND. Odborové organizace Opery ND a Státní opery jsou ve stávkové pohotovosti, jejím důvodem je mimo jiné jmenování uměleckého ředitele Opery ND a Státní opery Pera Boyea Hansena.

Ředitel Národního divadla Jan Burian. foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Slyším stanovisko odborů a zajímá mě jejich názor. Chci se co nejdříve sejít s garanční radou Národního divadla. Důkladně se seznámím s názory odborníků na současné fungování Národního divadla. Budu jednat jak se zástupci všech odborových organizací divadla, tak s panem ředitelem Burianem,“ řekl Zaorálek. 

Zástupci odborů ve středu uvedli, že chtějí zodpovědnost za řešení situace přenést na Buriana. Jako statutární zástupce má za tuto instituci odpovědnost, uvedli. Jednat chtějí i přímo s novým ministrem kultury po uplynutí symbolických sto dní jeho působení v čele resortu.

S problémy svých kolegů z Opery ND nechtějí být spojování zástupci Činohry ND a Baletu ND. Odmítli prohlášení části odborů o krizi v celém Národním divadle.

„Odborové organizace vyhlásily 26. června stávkovou pohotovost z důvodu netransparentního a nekoncepčního řízení ND, které ohrožuje stabilitu Opery ND a Státní opery i hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců. Chceme dát jasně najevo, že stávková pohotovost nadále trvá,“ řekl ve středu předseda ZO Unie - odborového svazu profesionálních zpěváků ND Jakub Hrubý.

Konec Buriana mi Zeman nenařídil, říká nový ministr kultury Zaorálek

Důvodem zahájení stávkové pohotovosti je také pozice ředitele ND Buriana, který podle nich v roce 2013 usedl do čela zlaté kapličky bez výběrového řízení a bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) mu mandát na dalších šest let rok před jeho skončením prodloužil. Staněk už dříve uvedl, že se tak rozhodl na základě doporučení garanční rady ND, která je jeho poradním orgánem. A jeden z jeho předchůdců Buriana vybral na základě výběru z několika oslovených osobností v době, kdy divadlo bylo bez ředitele.

„Byl jsem řádně jmenován na druhé funkční období, v souladu s interní směrnicí ministerstva kultury, která umožňuje prodloužení mandátu na základě evaluace a doporučení odborníků. Jde o obvyklou praxi. Ve většině ostatních resortních příspěvkových organizacích jsou ostatně ředitelé jmenováni na dobu neurčitou,“ uvedl ve středu Burian. Doplnil, že ND má zvyšující se tržby a trvalý zájem sponzorů.

Burian dodal, že ministr kultury může po poradě se svým odborným poradním orgánem a v souladu s interní směrnicí jmenovat ředitele kterékoli příspěvkové organizace MK, aniž by je toto jmenování bylo podmíněno souhlasem vedení některých odborových organizací. Odboráři mu také vytýkají, že málo reaguje na jejich výzvy k osobním setkáním. Burian řekl, že se s odborovými organizacemi schází pravidelně, v minulé sezoně se uskutečnilo devět jednání vedení ND s předsedy odborových organizací. „Naposledy jsme se sešli včera za účasti náměstkyně ministra kultury, které byl ale na jednání zástupci odborových organizací přístup odepřen,“ uvedl.

Předseda ZO Unie - odborového svazu profesionálních zpěváků ND Jakub Hrubý dnes uvedl, že Burian po vyhlášení stávkové pohotovosti rozpoutal mediální kampaň, „jejímž účelem je marginalizovat důvody stávkové pohotovosti v ND a odvrátit pozornost od problematiky a problémů ND s ohledem na politickou situaci v tomto resortu“.

Případné jmenování Zaorálka mě neuklidňuje, říká šéf Národního divadla. V roce 2017 ho obvinil z agitace na jevišti

Hrubý také řekl, že Burian a jeho podřízení nejednají podle uzavřené kolektivní smlouvy. „Je to narušení sociálního smíru a jsou zde velké důvody k dalšímu jednání a případným protestům,“ uvedl.

Norský divadelní režisér Per Boye Hansen se ujal funkce uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery 1. srpna. Oznámení jeho nástupu vyvolalo už dříve kritiku odborových organizací mimo jiné údajně proto, že umělci neznají jeho koncepci. Divadlo ji ale zveřejnilo už v únoru na svém webu. Vratislav Vlna, předseda umělecké rady Orchestru ND a předseda ZO Unie orchestrálních hudebníků ND, ve středu řekl, že Burian nedokázal odpovědět na dotazy umělců po hudebním vzdělání Hansena. Podle odborářů je s Hansenem komplikovaná komunikace, pouze přes tlumočníka to podle Vrby není možné. Baletu ND šéfuje už několikátou sezonu Filip Barankiewicz a se souborem, který je mezinárodní, komunikuje výhradně anglicky.

Kolik zaměstnanců divadla odborové organizace ve stávkové pohotovosti zastupují, není zřejmé. Zaměstnavatel ze zákona takovou informací nedisponuje. Hrubý dnes uvedl, že opera čítá kolem 400 zaměstnanců, balet je podle něj specifickým souborem a činohra je soubor 40 lidí. I počet představení odpovídá vnitřnímu rozložení sil a přínosům pro divadlo, uvedl.

Průměrná návštěvnost ND byla podle výroční zprávy MK z roku 2018 téměř 78 procent, dlouhodobě nejvyšší je přitom u baletního souboru. V témže roce měla opera 311 představení, balet 147 a činohra 428; vstupenky na operu jsou ale nejdražší. ND je po NPÚ příspěvkovou organizací MK s nejvyšším rozpočtem, v roce 2018 byl rozpočet ND 808 milionů korun, k tomu přibyla ještě miliarda na rekonstrukci Státní opery.

Autor: