Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Odměny pro Chovancovu úřednici nedáme. Chtějí ji skandalizovat, tvrdí Česká pošta

Česko

  7:00
PRAHA - Nedáme, nedáme a nedáme. Česká pošta ani napotřetí neposkytla informace o platu a odměnách Barbory Snopkové Haberové, vysoké manažerky tohoto státního podniku a bývalé spolupracovnice Davida Ratha. Redakce se jí prý snaží skandalizovat. „Je to pseudoprávní kupení slov,“ říká autor infozákona Oldřich Kužílek.

Barbora Snopková-Haberová na propagačním materiálu pivních slavností s Davidem Rathem. foto: ArchivMAFRA

Pět měsíců zamítavých rozhodnutí a následných odvolání, až generální ředitel České pošty Martin Elkán zaslal poslední dopis: plat a odměny Barbory Snopkové Haberové, bývalé spolupracovnice Davida Ratha a současné ředitelky korporátní správy, nedáme.

„Ve vztahu k této konkrétní manažerce je evidentní snaha některých podnikatelských skupin tuto manažerku účelově skandalizovat,“ uvedl například jako argument Elkán.

Šíření nepravdivých informací

Barbora Snopková Haberová patřila do blízkého okruhu Davida Ratha, coby jeho spolupracovnice měla na starosti sekretariát. Poté se dostala na Českou poštu, kde její kariéra byla poměrně rychlá: po měsíci na pozici asistentky finančního ředitele se stala vedoucí jeho kanceláře. Od července 2014 zastává post ředitelky korporátní správy.

Kauza České pošty: Podnik tají plat a odměny pro ‚Chovancovu‘ úřednici

Navíc měla být údajně i jednou z postav v aktuální kauze České pošty. Když sociálně demokratický politik Kamil Choc nabízel podnikateli Lukáši Čadkovi, že za úplatek urovná jeho spor se státním podnikem, právě Snopková Haberová měla být spojkou na ministra vnitra Milana Chovance, do jehož gesce podnik spadá.

I to byl jeden z důvodů, proč se server Lidovky.cz snažil získat informace o jejím platu a odměnách, a to podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Týkají se manažerky, do jejichž osobních poměrů bylo v nedávné době hrubě zasaženo úmyslným šířením prokazatelně nepravdivých informací a jejím aktivním zapojení v údajné korupční kauze,“ připomněl aféru sám Elkán v rozhodnutí. A připojil i článek z internetového serveru, kterým se snaží své tvrzení doložit.

Ve své argumentaci ale dále v dopise zašel ještě dál: žádost o poskytnutí informací podle jeho názoru „směřuje k zneužití práva, které má za cíl poškodit konkrétní účelově vybranou manažerku v očích široké veřejnosti a vyvolat vůči ní negativní ohlasy“. Navrch ředitel Elkán dodal, že se zjevně nejedná o záměr podat objektivní informaci, a že by to navíc zasáhlo do soukromí Snopkové Haberové.

Nejvyšší správní soud mimo jiné také uvedl:

  • „Získat negativní konotaci může informace o platu zásadně jen za situace, kdy je plat poskytován jinak než podle zákonných pravidel, například neadekvátně vysoký, neodpovídající skutečné povaze vykonávané práce a zastírající skutečný stav věcí.“

Přitom i Nejvyšší správní soud jednoznačně judikoval, že zveřejnění informace o platu neznamená žádnou podstatnou újmu, a už vůbec ne snížení důstojnost člověka.

Podle samotného autora informačního zákona Oldřicha Kužílka by se o zneužití jednalo v případě, kdyby například novinář danou osobu pronásledoval i jiným způsobem: sledoval ji v místě bydliště, popřípadě ji obtěžoval zasíláním zpráv.

„Navíc by musela být též ukázána nějaká nelegitimní motivace, například snaha přimět danou osobu, aby vyhověla určitému nátlaku, vydala nějaké rozhodnutí, anebo změnit něco v jejím soukromém životě. Žádný takový aspekt však v prostém dotazování se novinářů na platové poměry vrcholných manažerů ve veřejné správě neexistuje,“ uvedl Kužílek pro server Lidovky.cz poté, co dopis od České pošty prostudoval.

V rozporu se zákonem

Česká pošta v něm mimo to zopakovala také argument, který používá od začátku: že se na ní zákon o svobodném přístupu k informacím v tomto bodě nevztahuje. A to z toho důvodu, že nehospodaří s veřejnými prostředky. Působí prý na volném trhu a musí obstát v konkurenčním prostředí, ze kterého poté generuje zisky.

Server Lidovky.cz v odvolání ale České poště připomněl rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, že i firmy jako Letiště Praha, společnost ČEZ či Pražský dopravní podnik, které se také pohybují na volném trhu, jsou veřejnou instituci.

Kariéra Snopkové-Haberové

  • Barbora Snopková-Haberová patřila do Rathova blízkého okruhu a na starosti měla jeho sekretariát. Působila také v několika firmách v područí kraje.
  • Když v roce 2012 po zatčení Ratha úřad opustila, o rok později se uchytila na České poště spravované Chovancovým vnitrem.
  • Její kariéra na České poště byla poměrně rychlá. První měsíc pracovala jako asistentka finančního ředitele, poté se stala vedoucí jeho kanceláře. Od července 2014 zastává důležitou funkci ředitelky sekce korporátní správy.
  • Zúčastnila se také krajské Miss, v semifinále skončila na čtvrtém místě.

„Je to v rozporu s jasným ustanovením paragrafu 2 zákona o finanční kontrole, kde se říká, že jde o prostředky i státem zřizovaných a ovládaných obchodních firem. Podle jednoho rozsudku jsou celé tyto firmy vlastně „veřejnými prostředky“,“ uvedl konkrétně Kužílek, nynější poradce pro Otevřenou společnost.

Server Lidovky.cz se informaci podle zákona o svobodném přístupu k informacím snažil získat od konce července. V polovině srpna však Kateřina Koubová z odboru komunikace napsala, že se žádost zamítá (Více čtěte ZDE). Redakce se proto odvolala ke generálnímu řediteli České pošty Elkánovi, který nařídil věc znovu projednat. Jenže ani nové byrokratické kolečko nepřineslo lepší odpověď: „Žádosti se nevyhovuje,“ stálo opět v dopise. A nepomohlo ani další odvolání - a to opět k Elkánovi: „Odvolání se zamítá a rozhodnutí České pošty se potvrzuje,“ konstatoval v třístránkovém dopise, proti kterému už není opravný prostředek.

Milan Chovanec.

Pokud by se však redakce domáhala informace pomocí žaloby, podle Kužílka by soud nepochybně vyhrála. „Rozhodnutí generálního ředitele je pseudoprávní kupení slov a eskamotáže předstírající právní argumentaci, a jediným účelem je protiprávně utajit žádané informace,“ uvedl poradce Otevřené společnosti s tím, že podle některých odborníků lze toto jednání kvalifikovat i jako trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

„Důvodem pro takovou kvalifikaci by bylo právě to, že se údajné právní argumenty předkládají v příkrém naprostém rozporu s notoricky známou judikaturou a odbornou literaturou,“ dodal.

  • Nejvyšší správní soud už v několika svých rozhodnutích konstatoval, že za veřejnou instituci je třeba považovat například i Letiště Praha nebo společnost ČEZ.
  • V roce 2011 v případu Pražského dopravního podniku, kde žadatel chtěl podle info zákona získat smlouvy na úklid pražského metra, uvedl, že zájemcům musí informace poskytovat.
  • Dopravní podnik tehdy argumentoval obchodním tajemstvím a také tím, že je sice financován z veřejných prostředků, působí ale jako subjekt na volném trhu. A že zveřejnění informace by ho na trhu znevýhodnilo.
  • Nejvyšší správní soud ale konstatoval, že dopravní podnik je z větší části povinným subjektem ve smyslu informačního zákona, a že informace musí žadateli sdělit.
Autor: