Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Odmítači očkování se chovají sobecky a hazardují, říká přední virolog. Oficiální propagace je prý mizerná

Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra AV ČR foto: Marek Podhora, MAFRA

Rozhovor
PRAHA - Nesmíme dezinformátorům dovolit, aby měli tak velkou moc na poli úmyslné mystifikace širokých vrstev spoluobčanů. To je nesmírně důležitý a bohužel také nikdy nekončící úkol, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Libor Grubhoffer, přední český virolog a ředitel Biologického centra Akademie věd ČR.
  10:58

Lidovky.cz: Proč podle vás zájem o všechna očkování v České republice setrvale klesá?
Pozorovaný úhrnný pokles zájmu o očkování je komplexní jev, který je důsledkem několika okolností. V první řadě je to nabytá svoboda v naší zemi po dlouhých desetiletích komunistické totality – tehdejší mocipáni očkování prostě nařídili, rádi přitom poukazovali na zlé kapitalisty, kteří nedopřejí všem občanům povinné očkování zadarmo.

ZVĚŘINA: Pohrůžka nezabírá. Větší chuť k očkování si nelze vynutit

Naštěstí přišla v roce 1989 svoboda, s ní však také nežádoucí projevy výkladu pojmů svoboda a demokracie ve smyslu, že každý si může dělat, co chce, včetně odmítání podstoupit očkování proti infekčním onemocněním. Je až neuvěřitelné, jak velká část populace lidí dokáže uvěřit všelijakým nesmyslům očerňujícím vakcinaci.

Každý, kdo odmítá očkování proti nakažlivým virovým či bakteriálním infekcím, hazarduje nejen se svým zdravím a životem, ale chová se sobecky vůči svému okolí. Nechat se očkovat a přispět tak svojí imunitou do celkové kolektivní (stádní) imunity lidského společenství, je projevem lidské solidarity a ta by měla být samozřejmostí v civilizovaných zemích.

Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes...
Demonstrace rodičů za návrat dětí do škol.

Lidovky.cz: Vnímáte averzi k očkování i mezi nynější mladou generací?
Naštěstí máme naprostou většinu rozumných mladých maminek a vůbec rodičů, kteří nebrání očkování svých potomků proti zákeřným „dětským“ infekčním onemocněním, jakými je dětská přenosná obrna, spalničky, černý kašel a další. V současnosti jsou tedy zejména mladí rodiče zárukou žádoucího očkování proti infekčním onemocněním.

Lidovky.cz: Může koronavirová krize kýženě zvýšit zájem o vakcinaci obecně?
Přál bych si to. Ale současně v čase covidové pandemie obrovsky posílily masivně se šířící nesmysly spojené s očkováním a bohužel oficiální propagace očkování státní správou či ministerstvem zdravotnictví je na značně mizerné úrovni, vlastně není prakticky žádná, pomineme-li dobrovolníky z řad odborné veřejnosti a příkladný přístup České televize.

Tři strachy Čechů z vakcín: šťavnatým soustem pro konspirátory je rychlý vývoj. A taky prý hrozí nanoroboti

S blížím se létem zřetelně stoupl zájem o to, nechat se očkovat, a „kvalifikovat“ se tak pro letní dovolenou s oficiálním potvrzením či covidpasem. Nerad bych vstupoval lidem do svědomí, ale zdá se, že za červnovým vzestupem zájmu o očkování proti koronaviru stojí pragmatismus spojený se snadnějším cestováním. Velmi bych si přál, aby i tento důvod zapůsobil ve prospěch kýžené kolektivní imunity a aby nás naučil zodpovědnosti nechávat se v příštích letech pravidelně přeočkovávat kvalitními, schválenými a bezpečnými vakcínami nejenom proti covidu, ale též proti chřipce.

Průběžné průzkumy, jež v současnosti probíhají v různých věkových skupinách, odhalují pozoruhodné trendy. Například nedávno se ukázalo, že věková skupina 40+ neprojevuje patřičný zájem o očkování proti nemoci covid-19, zatímco týden po ní kohorta o deset let mladších lidí dala při spuštění registrace k očkování najevo mnohem vyšší zájem o injekci. Je to dost proměnlivé a patrně nelze s větší přesností činit potřebné odhady.

Lidovky.cz: S nadsázkou lze tedy označit covid za dobrou reklamu pro očkování?
Zcela určitě. Budeme-li dostatečně trpěliví ve vysvětlování principů očkovacích látek a mechanismů jejich fungování, budeme-li dostatečně přesvědčiví v této propagační činnosti, nedovolíme dezinformátorům mít tak velkou moc na poli úmyslné mystifikace širokých vrstev spoluobčanů. To je nesmírně důležitý a bohužel nikdy nekončící úkol. Veřejnost vnímající dění na pozadí boje s pandemií se postupně velice vzdělává a to je rovněž nesmírně důležitá okolnost.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat