Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soudcovská unie vítá rozhodnutí o platech, koalice chce jejich výši řešit

Premiér Petr Fiala foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) k platům soudců respektuje. Je na samotném soudu, aby své rozhodnutí veřejnosti náležitě zdůvodnil, sdělila ČTK mluvčí vlády. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bude platy v justici koalice řešit. Na středu je navíc svolaná stávka justičního personálu.
  13:21aktualizováno  14:51

Podle Jurečky je „naprosto v pořádku, že soudci a státní zástupci mají být s veřejností solidární“. Podle prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry argumenty Ústavního soudu týkající se zásahů státu do platů soudců do značné míry odpovídají postojům unie.

Za důležité považuje Vávra nikoliv konkrétní výši platů, ale respektování principu, že platy soudců kopírují růst či pokles platů v celém národním hospodářství a tento automatický výpočet by neměl podléhat svévolným zásahům politiků. Připustil nicméně, že ne všichni soudci budou k rozhodnutí Ústavního soudu tak shovívaví.

U Ústavního soudu neprošlo letošní snížení platů prostřednictvím úpravy výpočtového koeficientu, soudci tak budou mít nárok na dorovnání. „Tady naše argumentace uspěla úplně. Uvidíme, jak s tím nyní naloží parlament,“ uvedl Vávra.

Zdůraznil, že zákon upravuje odměňování soudců tak, aby byli solidární s ostatními zaměstnanci. Politici by tento princip neměli svévolně měnit jen kvůli tomu, že na tom chtějí získat politické body, dodal šéf Soudcovské unie.

Alena Schillerová (ANO) se pozastavila nad načasováním rozhodnutí. „Ve světle toho, že zítra má proběhnout stávka zaměstnanců soudů, mám z toho podivný pocit,“ konstatovala. Rozhodnutí je ale třeba respektovat, řekla.

Nález nevede k sociální solidaritě, míní opoziční SPD. „Soudci nejsou nadlidi, měli by být solidární,“ uvedl na tiskové konferenci předseda hnutí Tomio Okamura. Řekl, že platy určuje zákon o ústavních činitelích a soudci nejsou na rozdíl od poslanců voleni občany, sami sobě si opakovaně rozmrazili platy.

Samotné ministerstvo financí (MF) ještě nedokáže určit, jak moc se nález Ústavního soudu propíše do státního rozpočtu. „Teprve po jeho podrobném prostudování bude možné se detailně vyjádřit k tomu, jak na něj MF zareaguje a jaký bude rozpočtový dopad tohoto nálezu,“ sdělil pro redakci iDNES.cz Filip Běhal z tiskového odboru ministerstva.

Ústavní soud v úterý dopoledne postupně vyhlásil tři nálezy o platech soudců. Proti restrikcím se v posledních letech ohrazovaly různé soudy. První stížnost na zmrazení platů za covidu soudci zamítli. Zmrazení platů v roce 2022 bylo podle nich neústavní, ale kvůli krizím, které následovaly, se peníze zpětně dorovnávat nebudou. Letošní zásah do platů je neústavní a soudci mohou žádat dorovnání.

Autoři: ,