Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Okamura přál uzdravení Ficovi a volal po neutralitě Ukrajiny. Hrál mu Ortel

Česko

  10:09aktualizováno  18:55
Zhruba tisícovku příznivců dokázalo přilákat opoziční hnutí SPD na svůj hlavní mítink před eurovolbami na Václavském náměstí. Šéf SPD Tomio Okamura přál brzké uzdravení slovenskému premiérovi Robertu Ficovi a tvrdil, že Česku chybí léky pravděpodobně proto, že je vozí na Ukrajinu. Tu napadlo Rusko. Okamura také vyzýval k neutralitě Ukrajiny

Policisté zajistili několik lidí, kteří se neúspěšně pokusili šéfa SPD během jeho projevu zasáhnout vejci.

„Nepotřebujeme, aby nám někdo z centra diktoval, jak se máme chovat,“ řekl už před demonstrací v centru Prahy Tomio Okamura.

Politici SPD a Trikolora, které kandidují společně, doufali, že jim příznivce na jejich mítink přitáhne koncert skupiny Ortel. Když ale v 16 hodin začal Ortel hrát pod sochou svatého Václava, bylo na místě maximálně pár stovek lidí a moc jich nepřibylo ani později.

„Zvláštní dar byl nám dán, že následujem vůdce,“ zpíval Tomáš Ortel v písni Defenestrace a fanoušci kapely a SPD mu aplaudovali.

Na místě byly i petiční stánky za zachování české koruny. Podepsal ji třeba muž s nápisem ČSSR na triku.

„Jsme členy SPD za Plzeň sever,“ řekla iDNES.cz žena, která přijela na mítink z Nýřan. „Přijeli jsme až po koncertě, ten nás vůbec nezajímal,“ odvětila na otázku, zda důvod její účasti je Okamura nebo Ortel.

U Národního muzea demonstrovali podporovatelé Ukrajiny s heslem Bez porážky Ruska žádný mír nebude. Měli stejné heslo i v angličtině.

Okamura před akcí iDNES.cz řekl, že by byl rád, kdyby dorazilo pár tisíc lidí.To se ale nenaplnilo. Čtvrtek brzy odpoledne v Praze, navíc v kombinaci s play off MS v hokeji, nebyl od prvopočátku pro demonstraci ideální kombinací. „Plánovat jsme to ale museli už před půl rokem,“ řekl k tomu šéf SPD.

„Nechceme migrační pakt EU, nechceme Green deal, nechceme euro, nechceme zákaz aut se spalovacími motory, chceme zachovat právo veta, chceme spolupracující Evropu suverénních států,“ shrnul Okamura, s čím SPD a Trikolora do eurovoleb jdou.

Jedničkou kandidátky SPD a Trikolory je bývalý europoslanec Petr Mach, který dříve vedl stranu Svobodných. Za ním jsou na kandidátce europoslanec SPD Ivan David a předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.

V posledních eurovolbách získalo hnutí SPD přes devět procent hlasů a dva mandáty. Europoslanec Hynek Blaško pak ale hnutí opustil.

Podpořit Okamuru dorazili do Prahy někdejší šéf agentury Evropské unie pro ochranu vnějších hranic Frontex Fabrice Leggeri, který kandiduje za Národní sdružení Marine Le Penové, jeho stranický kolega Thibaut Francois, poslanec francouzského parlamentu, či Gerolf Annemans, předseda strany Identita a demokracie a belgický europoslanec za Vlámský zájem.

„Věřím, že společně se postavíme slovenskému zlu,“ řekl na Václavském náměstí předseda Slovenské národní strany a zároveň slovenské Národní rady Andrej Danko. „Do toho, Tomio,“ přál Okamurovi ve videozdravici vicepremiér italské vlády a ministr dopravy Matteo Salvini z Ligy severu. Při vystoupení zahraničních hostů ovšem řady přihlížejících výrazně prořídly.

„Je to odstartování ostré fáze kampaně, jako mají všechny strany. A my jsme spokojeni. Byla to akce ve skvělé atmosféře,“ odvětil Okamura po mítinku na dotaz iDNES.cz, jak ho hodnotí a zda ho nezklamalo, kolik dorazilo lidí.