Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OKO FEBIOFESTU

Česko

Výstava o Romanu Polanském,

která měla premiéru na letošním Berlinale, zavítá do Prahy v rámci Febiofestu – ve spolupráci s Polským kulturním střediskem. Polanski, o jehož vydání, či nevydání k soudu do USA nyní rozhodují švýcarské soudy, převzal na Febiofestu 2003 cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Výstava instalovaná v prostorách CineStar Anděl je složená z unikátních archivních materiálů, z nichž mnohé zapůjčili režisér a jeho přátelé. Mj. na ní najdete fotografie z filmů i z jejich natáčení a neschází ani snímky, které představí Polanského jako herce.

Dětský koutek

je další novinkou letošního Febiofestu. Rodiče budou moci bez obav vyrazit na film nebo na koncert a ve foyeru multiplexu si zatím jejich ratolesti mohou hrát se stavebnicemi nebo sledovat pohádky. O hlídání dětí se postará personál s patřičnou kvalifikací. Festival ale můžete pojmout zároveň jako akci, na kterou se do kina vypraví celá rodina. Program totiž nabízí i několik typicky rodinných filmů.

Febiofest na Slovensku

zahájí v Bratislavě film režiséra Marka Najbrta Protektor. Slovenský Febiofest se letos uskuteční od 26. března do 27. dubna a k dispozici bude mít třináct kinosálů v osmi městech. Mezi hosty figuruje například proslulý maďarský režisér Miklós Jancsó, jenž uvede svůj nejnovější snímek Pánova lucerna v Budapešti. Diváci se mohou mj. těšit i na křty pozoruhodných DVD - jedním titulem bude Slovenský animovaný film (věnovaný tvorbě nejlepších animátorů ze 60. až 80. let) a druhým Jan Špáta - 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie.

Sochař Jaromír Šimkůj

bude během festivalu vystavovat na piazzettě multiplexu CineStar Anděl svá velkoformátová díla. Jeho rozměrné objekty ovšem nejsou tím pravým suvenýrem - památku na letošní Febiofest však můžete získat u festivalového infostánku ve foyeru kina. Kromě programové brožury v ceně 20 Kč a katalogu za 99 Kč jsou zde v prodeji DVD, speciální festivalová trička, tašky, butony s „vertovovským“ motivem od grafičky Kateřiny Bažantové a další dárky.

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...