Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ondřej Havelka režíruje tentokrát operetu

Česko

Nové nastudování komické operety Johanna Strausse Netopýr, které připravuje opera Národního divadla v Brně, se v předpremiérách představí 22. a 29. prosince.

Premiéra bude v Janáčkově divadle 2. ledna.

PRAHA/BRNO Režisérem nové inscenace Straussovy operety Netopýr je Ondřej Havelka, jehož předešlé dvě operní inscenace – velmi úspěšná Prodaná nevěsta a dvě jednoaktovky Gianni Schicchi a Komedianti – diváci opery Národního divadla Brno přijali s velkým zájmem. Pro hudební nastudování byl angažován švýcarský dirigent Kaspar Zehnder, který se u dirigentského pultu vystřídá s Ondrejem Olosem. Bude se hrát s novým českým libretem, které z překladu Petra Štědroně vytvořili Ondřejové Suchý a Havelka. V hlavních rolích účinkují Aleš Briscein a Jaroslav Březina, Daniela Straková-Šedrlová a Pavla Vykopalová, Jiří Sulženko a Jakub Tolaš...

Netopýr, fraška o manželské nevěře a pomstě, je typickou převlekovou komedií plnou záměn. Libreto vznikalo složitě (děj byl původně převzat z veselohry Julia Rodericha Benedixe Vězení, doznal však změn, posléze libreto přepsal Richard Genée podle Henriho Meilhaca a Ludovica Halévyho), zato hudbu Johann Strauss složil s nadšením a rychle. Klavírní výtah dokončil za šest týdnů a za čtyři měsíce byla opereta hotova.

Opereta, kterou hrají i operní domy Poprvé zazněl Netopýr v Theater an der Wien na Velikonoční neděli 5. dubna 1874 za skladatelova osobního řízení. Divácký ohlas byl obrovský. Téměř každé číslo bylo freneticky vytleskáváno a muselo se opakovat. Nová opereta začala plnit prázdnou pokladnu divadla. V roce 1876 měl Netopýr za sebou již sto repríz, v roce 1885 čtyři sta a v roce 1892 pět set a tak se stal nejhranější rakouskou operetou 19. století. Vedle toho, že se Netopýr stal kmenovým dílem světové operetní tvorby, bývá uváděn i v operních domech. Poprvé se tak stalo díky Gustavu Mahlerovi v roce 1894 v Hamburku a krátce poté i ve vídeňské Dvorní opeře u příležitosti padesátiletého jubilea Straussovy umělecké činnosti. Od té doby je opereta trvale na repertoáru světových scén.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!