Faltýnek vysvětluje svou roli v kauze dálničního mýta

Sledujte živě

13:01
Jednání o mýtném poslanci ve čtvrtek nestihli dokončit, schůze bude pokračovat ve 14 hodin interpelacemi na ministry. Se čtenáři serveru Lidovky.cz se proto nyní loučíme.
12:59
Minutu před koncem jednání se o slovo přihlásil ministr dopravy Ťok. „Zakázku o mýtném šetřila Evropská komise a vše bylo v pořádku. Nový tendr vůbec neměla důvod šetřit. Policie také nedošla k tomu, že ohledně prodloužení mýta bylo něco v nepořádku,“ řekl Ťok.
12:53
Komunistický poslanec Jiří Dolejš hodnotil Faltýnkovo vystoupení zprvu s lehkou ironií. "Intonace byla strhující, obsah byl spíše alibistický. Protože si myslím, že základní problém, kdo s kým v takovém případě může jednat, zůstává na stole," glosoval po dotazu LN. KSČM svými hlasy drží menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD, proto je názor rudých pro kabinet důležitý. Dolejš míní, že se Faltýnkova kauza může vléci a než bude definitivně rozhodnuta, uplyne dlouhá doba. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš podle něj proto možná sáhne k "hygienickému opatření." "Pokud je nějaký politik v podezření, má jiný režim zacházení. Může být - slovy některých složek - postaven mimo službu," řekl Dolejš.
12:45
Za 15 minut končí bod o mýtném systému, konec je pevně stanovený na 13 hodin. Ťok s Faltýnkem přitom stále nezodpověděli otázky opozice.
12:43
Jakuba Michálka (Piráti) zajímá, jak se stíhaný brněnský radní Jiří Švachula (ANO) dostal do rady ČD Cargo. Svou otázku zopakovala Markéta Pekarová-Adamová, zajímá ji, zda Ťok věděl o Faltýnkově angažmá.
Poslankyně Markéta Adamová Pekarová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
12:35
"Pan Faltýnek ve svém vystoupení, podobně jako vodník z pohádky, "vaří mlhu" pro média a občany. Faktem je, že se setkával s šéfem úřadu a šéfem firmy, která zakázku na mýto soutěžila. To je nepřípustné," řekl LN předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj si Faltýnek během týdne připravil příběh, v němž se však mnoho věcí liší od jeho původních vyjádření. "Poté, co zjistil, že svoje tvrzení o mandátu jednat by musel něčím doložit, najednou tvrdí, že si mandát k jednání sám vzal," pozastavil se Bartoš.
12:26
„Jakýkoliv kontakt zadavatele nebo jeho zástupce v podobě pana Faltýnka s jedním z uchazečů vede jednoznačně ke zrušení soutěže,“ upozornil Stanjura s odkazem na zákon o veřejných zakázkách. Faltýnek tak podle něj rozhodně porušil zákon, otázkou je, jestli vědomě nebo nevědomě. Řečmi o ušetření miliard se prý snaží odvést pozornost.
12:22
Předsedu poslaneckého klubu opozičních lidovců Jana Bartoška svým projevem Faltýnek nepřesvědčli. "Nejvíce mě zarazilo jeho vyjádření, že si mandát pro vyjednávání o mýtu prostě vzal. To znamená, že se nikoho neptal a s nikým se o tom nebavil. V tom případě dal svým krokem najevo, že nevěří ministru dopravy a stal se tím pádem sám stínovým ministrem. Hnutí ANO pak mělo jednoho ministra a jednoho stínového ministra," řekl Bartošek LN.
12:19
„Největším politickým podporovatelem ministra Ťoka je zřejmě předseda Faltýnek. To je nová infomace pro mě a vypadá to, že i pro pana ministra,“ poznamenal předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Soutěž podle něj neměla být napsaná ani pro Kapsch, ani proti Kapschi, a to se podle něj stalo. „Objektivně musím říct, že ta soutěž byla úspěšná,“ uznal. Stanjura se ptá Ťoka na to, jestli byl Faltýnek součástí vyjednávacího týmu s uchazeči a jestli zastupoval zadavatele - stát - místo něj.
Zbyněk Stanjura (ODS) na jednání sněmovny o mýtném. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Petr Topič, MAFRA
12:08
„Copak o takové pozitivní politické informace má nějaké médium v Česku zájem?“ oponuje Faltýnek Pekarové-Adamové.
12:06
Faltýnek domluvil, je čas na faktické poznámky. Mluví Markéta Pekarová-Adamová (TOP09). „Proč jste o tom jednání, když jste ušetřil tak ohromné částky peněz, neinformoval přes média?“ ptá se Pekarová-Adamová. Přirozené by podle ní bylo, aby se svým angažmá pochlubil. Ptá se také ministra Ťoka, jestli věděl o tom, jakým způsobem Faltýnek jednal.
12:01
Nikdy jsem neřekl, že jsem měl mandát od velké koaliční rady. Sám jsem si ho vzal,“ opakuje Faltýnek směrem k Janu Bartoškovi (KDU-ČSL). Kritici se podle něj těšili, že ANO problém mýtného nezvládne, což se nestalo.
Jaroslav Faltýnek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Petr Topič, MAFRA
11:56
Ke smlouvě s Kapschem bylo podle Faltýnka uzavřeno několik „zrůdných“ dodatků, které jednak mýtné zdražily, jednak neřešily předání systému. „Proto jsem do toho vstoupil. S jediným cílem zrušit tyto nesmyslné a nevýhodné dodatky a umožnit vypsání nového výběrového řízení,“ tvrdí Faltýnek.
11:52
„Hrozila situace, že nebudeme v roce 2016 vybírat mýto a z Česka se stane bezpoplatková zóna,“ uvedl Faltýnek. To by ale přineslo ostudu hnutí ANO. Proto začal mýtné řešit z pozice místopředsedy hnutí. „Ten mandát jsem si vzal sám. Mýtné bylo vždycky věc politická,“ myslí si Faltýnek.
11:48
Jaký je rozdíl mezi Faltýnkem a Ťokem? „Obrovský. Já jsem státu ušetřil jen 1,5 miliardy za tři roky. Ťok ušetřil 15 miliard za 10 let,“ uvedl Faltýnek. Nyní kritizuje média za to, jak zpravovala o kauze Čapí hnízdo v době jednání o vydání jeho a Andreje Babiše.
Jaroslav Faltýnek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Petr Topič, MAFRA
11:45
„Všichni víme, o čem je celá kauza mýto, ne? O penězích. O velkých penězích. O penězích našich občanů,“ řekl Faltýnek. Stát podle něj ušetří za deset let 15 miliard korun. „To je třeba 100 tisíc korun za rok pro naše učitele. O tom novináři nenapsali ani čárku,“ uvádí Faltýnek.
11:42
Mluví předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Na začátek oponoval Bartoškovu výroku, že by tvrdil, že má k jednání pověření. „Nikdy jsem nic takového neřekl,“ uvedl.
Jaroslav Faltýnek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Petr Topič, MAFRA
11:39
„Kolegové z minulé vlády opravdu nepamatují, že by pověření, o kterém mluví Faltýnek, vzniklo. Možná vzniklo v hnutí ANO, ale to je pak jiná záležitost,“ uvedl Bartošek.
11:39
„KDU-ČSL chtěla zařadit tento bod na program jednání sněmovny už 22. května 2018. Již tehdy jsme upozorňovali na to, že výběrové řízení na mýtný systém provází řada pochybností. Bod se sice zařadil, ale odsouval se," uvedl předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Ministr dopravy podle Bartoška dlouhodobě není schopen dobře organizovat tendry.
11:35
Při podávání nabídek podle Ťoka dochází pouze s formálními kontakty s uchazeči, a tak tomu ze strany ministerstva dopravy i bylo.

Najdete na Lidovky.cz