Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dusivé davy, skákající metro a alkohol. Hokejové oslavy byly ale jinak klidné

Česko

  10:39aktualizováno  11:24
Slavný den pro českou hokejovou reprezentaci se sice neobešel bez zásahu bezpečnostních složek, jednalo se však jen o drobnější incidenty. Policisté při finále řešili hlavně přestupky spojené s alkoholem a falešné vstupenky, jejichž cena se vyšplhala na půl milionu korun. Záchranáři pak ošetřili 23 lidí. Dopravní podnik pak zveřejnil video z metra, kde rozjaření fanoušci rozhoupali vlakovou soupravu.

„Na základě sedmnácti oznámení jsme zabavili 44 falešných hokejových vstupenek. Škoda se vyšplhala na půl milionu korun,“ řekla v pondělí iDNES.cz pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová a dodala, že průběh zápasu byl v Praze jinak klidný.

MS v hokeji 2024

Uvedla také, že policisté řešili výhradně drobné delikty, které byly spojené s opilými fanoušky.

„Máme zaznamenáno deset případů drobného výtržnictví, které se vyřešily hned na místě,“ dodala. Na mistrovství dohlíželo přes 8 600 policistů. Počet všech falešných vstupenek zabavených dohromady se podle policie vyšplhal na 730 se škodou 2,6 milionu korun.

S pražskými policisty se shoduje i záchranka.

„Byl to pro nás víceméně běžný služební den. Na Staroměstském náměstí jsme ošetřili 23 osob a pět jich bylo odvezeno do nemocnice. Ve fanzóně u O2 Arény jsme ošetřili 43 lidi a z toho dva odvezli,“ uvedla mluvčí Jana Poštová. Na síti X pak záchranáři dodali, že nikdo z pacientů nebyl v ohrožení života.

Naopak hasiči fanouškům poděkovali, že během celého šampionátu nemuseli řešit nic závažného. „A to ani na Staroměstském náměstí při sledování finále,“ oznámili dopoledne na síti X.

Sledování zápasu na Staroměstském náměstí bylo skutečně velmi emotivní a kvůli velkému množství lidí i komplikované.

Jedna z fanynek během první třetiny v davu zkolabovala a podle reportérů iDNES.cz ji pracovníci ostrahy odnesli k záchrance. Mezi lidmi zaznívaly stížnosti, že se v davu nedá dýchat, mnozí raději odcházeli zápas sledovat do restaurací a jinam. Později měli zdravotní potíže i další fanoušci. Z tohoto důvodů se začala rozdávat voda a další nápoje.

Policisté například řešili konflikty mezi bezdomovci, kdy jednoho z nich vyvedli pryč, protože napadl jiného. Řešily se i jiné incidenty, lidé například lezli na střechy stánků a mobilních toalet. Policistům to odůvodňovali tím, že přes ten dav nevidí na plátno.

Kde jste sledovali hokejové finále?

celkem hlasů: 2387

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 3. června 2024. Anketa je uzavřena.

Doma v klidu u televize1639
V jiných fanzónách či hospodách, veřejných projekcích310
Finále mě nezajímalo, nedíval(a) jsem se274
Přímo v O2 areně91
Ve fanzónách u arény nebo na Staroměstském náměstí73

Po konci zápasu se davy fanoušků odebraly do metra, kde nadšeně a za zvuků hudby rozhoupaly vagony jedné celé soupravy.

Video z toho zveřejnila Pražská integrovaná doprava na síti X. „Komentáře asi netřeba. Gratulujeme a dobrou noc,“ píše dopravce u svého příspěvku.

V okolí náměstí po celou neděli platilo dopravní omezení, byl například zakázaný vjezd do ulic Celetná, Pařížská, Dlouhá a Železná. Celetnou a Týnskou pak policie kvůli množství lidí uzavřela i pro pěší, lidé museli chodit Dlouhou ulicí.

Podle organizátorů akce přišlo ještě před začátkem přímého přenosu České televize 5 000 lidí. Přivítala je hlasitá hudba, lidé skandovali. Občerstvit se mohli v okolních stáncích. Čas na to měli do 22:00, kdy musel prodej jídla a nápojů skončit kvůli nočnímu klidu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!