14. května 2018 11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otřesy na Chebsku sílí, škody ale zatím nezpůsobují

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

CHEB Zemětřesný roj na Chebsku neoslabuje. Naopak otřesy sílí. V noci na pondělí zatím asi nejsilnější letošní otřes dosáhl magnituda 3,1. Škody zatím ale lidé nehlásí, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Automatické detekční systémy dokonce naměřily sílu až 3,7 stupně. Údaje pak odborníci zpřesňují, sílu otřesu, který se vyskytnul v noci na pondělí, upravili na 3,1.

„I tak to byl silnější otřes než ten v sobotu,“ uvedla Doubravová. Jak řekla, i když lidé hlásí na stránkách geofyzikálního ústavu zaznamenaná zemětřesení, zatím neuvádějí žádné škody.

Epicentrum otřesů je v okolí Lubů u Chebu. „Otřesy jsou cítit a i mě v noci vzbudily. Škody na městském majetku zatím hlášeny nemáme. A pokud vznikla někomu škoda na soukromém majetku, bude to asi řešit s pojišťovnou,“ řekla dnes starostka Lubů Anita Černíková (nez. za STAN).

Lidé v okolí, ale také až desítky kilometrů od epicentra pozorují charakteristické hřmění, ve skříních cinkají skleničky, neklidná jsou i domácí zvířata.

Nejsilnější otřesy se na Chebsku vyskytly na přelomu let 1985 a 1986. Tehdy nejsilnější otřesy dosáhly síly 4,6 stupně a už vznikaly trhliny ve zdech nebo se zhroutily komíny na domech. Poslední silnější otřesy pak byly v roce 2014, kdy otřesy dosahovaly síly 4,3 stupně.

Nahromaděná energie se na Chebsku neuvolňuje ve formě jednorázových ničivých otřesů, ale formou zemětřesných rojů. Díky tomu se energie uvolní postupně a bez významnějších následků.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!