12. května 2018 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Jako kamion na hrbolaté cestě.‘ Chebsko zasáhl zemětřesný roj, v noci budil lidi

Zemětřesení (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemětřesení (ilustrační foto). | foto: Reuters

CHEB Další otřesy zaznamenávají lidé i měřicí přístroje na Chebsku. V pátek i sobotu se objevují zemětřesení s magnitudou kolem tří. Podle Jany Doubravové z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR jde o zemětřesný roj, který bude zřejmě ještě pokračovat, řekla.

„Otřesy začaly ve čtvrtek a zatím neslábnou. Všechny jsou zatím pod magnitudou tři. Jak dlouho budou pokračovat, je těžké říct, ale protože jsou zatím všechny otřesy poměrně silné, je možné, že se nahromaděná energie uvolní rychle,“ řekla Doubravová.

Asi nejsilnější otřes byl v noci na dnešek kolem půlnoci. „Je to jako když před barákem jezdí po hrbolaté cestě kamion,“ popsal projevy otřesů svědek, který bydlí několik kilometrů od epicentra zemětřesení. To je v okolí Lubů u Chebu. Jako v minulých letech otřesy doprovází hluboké hřmění a následně se i otřásají skleničky nebo zahýbou lustry.

Zemětřesné roje se na Chebsku vyskytují pravidelně. Některé podle Doubravové trvají několik dní, jiné i půl roku. Poslední byl vloni na počátku léta. Poslední silnější otřesy zasáhly Chebsko v roce 2014.

„Hlášení máme hodně, ale o škodách zatím nevíme a při takové síle otřesů je ani nečekáme,“ dodala Doubravová.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!