17. února 2018 8:17, aktualizováno  17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mexiko zasáhlo zemětřesení. Kvůli otřesům havaroval i vojenský vrtulník

Zemětřesení o síle 7,2 a 5,8 stupně zasáhlo Mexiko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemětřesení o síle 7,2 a 5,8 stupně zasáhlo Mexiko. | foto: Reuters

MEXIKO Mohutné zemětřesení o síle 7,2 stupně zasáhlo v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) jižní a centrální části Mexika. Po něm podle americké geologické služby USGS následovaly další otřesy o síle 5,8 stupně. Při pokusu o přistání havaroval vojenský vrtulník s mexickým ministrem vnitra a guvernérem státu Oaxaca na palubě.

Oba politici pád přežili, havárie si však vyžádala 13 obětí na životech a dalších 15 osob utrpělo zranění. Mezi mrtvými byly tři děti. Všechny oběti byly na zemi.

Politici letěli do oblasti zasažené zemětřesením, aby posoudili vzniklé škody. „Ministr (Alfonso) Navarrete a guvernér Alejandro Murat i posádka jsou v pořádku,“ uvedl mexický prezident Enrique Peňa Nieto. „Někteří lidé na zemi bohužel přišli o život a další utrpěli zranění,“ dodal. Vyjádřil rovněž soustrast příbuzným obětí.

Největší škody hlásí město Jamiltepec na jihozápadě státu Oaxaca, kde podle mexické civilní ochrany způsobilo zemětřesení škody na 50 domech včetně místního kostela a radnice. Záchranáři také evakuovali pacienty z nemocnice v nedalekém městě Putla Villa de Guerrero. Bez elektrického proudu zůstává v Oaxace 100 tisíc lidí.

Havárii vrtulníku nepřežilo 13 lidí

Budovy se otřásaly i v metropoli země. Vyděšení lidé vybíhali při znění poplašných sirén z domů a zaplnili ulice. Podle agentur se davy lidí shromažďovaly na širokých třídách a náměstích, které představují nejbližší bezpečná místa.

„Bylo to příšerné,“ stěžovala si agentuře AP 57letá Mercedes Rojasová Huertaová, která se ani poté, co otřesy ustaly, nechtěla vrátit do svého domu. „Jsem vyděšená. Dům je moc starý,“ vysvětlila.

Loni v září si zemětřesení o síle 7,1 stupně vyžádalo 369 mrtvých, z toho 228 v hlavním městě.

17.února 2018 v 11:30, příspěvek archivován: 17.února 2018 v 12:24

VIDEO: Powerful 7.2-magnitude earthquake shakes Mexico City, no immediate reports of injures #mexicoquake https://t.co/UKy6kbz1V7

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Powerful 7.2-magnitude earthquake shakes Mexico City, no immediate reports of injures #mexicoquake https://t.co/UKy6kbz1V7

„Vyběhli jsme. To je jediná věc, kterou jsme mohli udělat,“ uvedl podle agentury AFP 38letý Kevin Valladolid. „Je pravda, že už jsme dost rozrušení. Při sebemenším poplachu, který zazní, pláčeme, jsme velmi vystresovaní,“ řekl. Lidé podle něj stále ještě vzpomínají na minulé zemětřesení.

Podle 72leté Graciely Escalanteové jí sbíhání schodů z bytu v pátém patře připadalo nekonečně dlouhé. Nakonec se jí s rodinou podařilo opustit dům ještě předtím, než se roztřásl naplno. „Báli jsme se, že se všechno zhroutí,“ řekla, pevně svíraje ruku své dcery.

Agentura AP po opravě původních údajů informovala, že epicentrum otřesů bylo přes 50 kilometrů severovýchodně od města Pinotepa ve státě Oaxaca. Ohnisko bylo v hloubce 24 kilometrů.

Otřesy poškodily v Pinotepě část místní nemocnice a zhroucená konstrukce zde zablokovala hlavní silniční tah.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…