Neděle 2. června 2024, svátek má Jarmil
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Památkáři: Chybí řemeslníci

Krása hlavního města začíná uvadat. Praze totiž začínají chybět řemeslníci, kteří by dokázali opravit historické památky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Helf

7. 11. 2006 8:51
Řemeslo bohužel neumí a ni ti co ho učí.

Můj syn se s nadšením přihlásil na státní učiliště v Praze s touhou stát se uměleckým kovářem.( Na vyhlášené soukromé uměleckořemeslné učiliště jsme neměli, bohužel finanční prostředky) Během tří let se nenaučil nic. Učiliště, ačkoli slibovalo vyučení v této profesi nebylo schopné zajistit uměleckého kováře, který by byl sto své svěřence něčemu naučit.Praxi vedli muži bez pedagogických a řemeslných schopností. Po troše zaučení v jednoduchém zámečnictví hoši celé dva zbylé roky vyráběli mříže a vrata pro učiliště a v podstatě prováděli bezplatně údržbu areálu dílen a školy. V posledním ročníku si mohli sami najít mistra, u kterého by vykonávali praxi. Našli jsme mistra kováře, který byl ochoten syna doučit, co ho učiliště nenaučilo. Při dojednávání podmínek, mistr zjistil, že učiliště po něm požaduje peníze za to že smí jejich žáka "zaměstnávat". Když jsem se to dozvěděla, propadla jsem se hanbou a syn se "doučil" na učilišti. Vrtá mi hlavou, jak stát prověřuje svá učňovská zařízení. Učiliště bere státní dotace a peníze na žáky...a ti vycházejí v podstatě bez vzdělání. Nejen básníci přicházejí o iluze...

0 0
možnosti

IDOL

6. 11. 2006 18:44
NA PRAŽSKÉ PAMÁTKY VYBRAT EXTRA ŠIKOVNÉ UKRAJINCE A ..........

............... FINANČNÍ ODMĚNU JIM SLÍBIT A ZA PRÁCI .........

PS ............. ZAPLATIT, POCHOPITELNĚ!

0 0
možnosti

xxx

6. 11. 2006 15:59
řemeslnictvo

Nejdůležitější části řemeslníkovy faktury (mimo zálohu v hotovosti, místy dosahující až 80 % finální ceny): 1. Výjezdné. 2. Poplatek za přívoz materiálu. 3. Poplatek za manipulaci s materiálem. 5. Trochu práce (30, max. 45 minut denně bez jídla, pití a odpočinku); nad to existuje příplatek za luxusní práci (až o 1.000 % více), což je přesně to co má normálně řemeslník udělat. 6. Poplatek za přenesení vzniklého odpadu na odvozový prostředek (např. kontejner či multikáru) 7. Poplatek za odvoz vlastního odpadu. Mimo to je fakturován vlastní materiál, samozřejmě s DPH (např. za každý načatý pytel cementu či malty, zbytek si vyhoďte). Jak je z uvedeného vidět vlastní řemeslná práce se nemůže nevytratit. Vlastně na ni nezbyde čas, - a již vůbec na ni nezbydou peníze!

0 0
možnosti

mel

6. 11. 2006 15:01
dávky

To je výsledek dlouhodobé  špatné sociální politiky ČSSD. V dobách, kdy se nerozdávaly sociální dávky jak na běžícím pásu, lidé  kteří nechtěli studovat  se šli vyučit v nějakém oboru, kde potom pracovali a získávali zkušenosti. Dnes, když  sociální dávku dostane  každý, komu se nechce pracovat nebo  za prací dojíždět ,zákonitě dochází k úbytku těchto profesí.

A nejde jen o památky.  Kdo někdy potřeboval sehnat zedníka, instalatéra apod. na nějaké drobné práce ví, jaký je to problém. Těch pár, co to umí bere jen velké kšefty a zbytek, co by to mohl dělat, tak to buď neumí nebo radši hnije na dávkách.

0 0
možnosti