Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Papež jako zastánce Turků? Proč ne

Česko

  9:00
PRAHA - Pokud papež udělal chybu, musí si uvědomit, že tu chybu udělal jako náboženský vůdce miliardy křesťanů, říká profesor Mesut Hakki Casin, který přednáší mezinárodní právo na univerzitě v Istanbulu.

Mesut Hakki Casin. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

LN Papež přijel do Turecka v době rostoucího napětí mezi křesťany a muslimy. Může jeho cesta tyto spory zmírnit? 
Někteří lidé mluví po vzoru Samuela Huntingtona o střetu civilizací mezi muslimy a křesťany. Důvodem konfliktu je soupeření mezi náboženstvími. To vidíme například v zemích bývalé Jugoslávie. Ještě horší situace je samozřejmě v Iráku nebo v Afghánistánu. To, že si papež vybral pro svou návštěvu právě tento čas, byl jeho výběr, který musíme respektovat. A já si myslím, že je to správný čas na návštěvu. V mezinárodní politice navíc není nic černé nebo bílé, musíme vidět i šedou barvu. My muslimové věříme, že křesťanství je pro nás ta nejpřátelštější víra, a uznáváme i vašeho proroka.

LN Včera jsem o papežově návštěvě mluvil v Istanbulu s mnoha lidmi a zdálo se mi, že je příliš nevzrušuje. Je to tak v celém Turecku, nebo jen ve městě, které je hodně sekulární? 
Především je třeba říct, že Turecko je sekulární, a ne náboženský stát. A to platí pro celou zemi, nejenom pro Istanbul. To ale samozřejmě neznamená, že je Istanbul stejný jako východní Anatolie. Když ale přijedete do většiny tureckých měst, zase tak odlišné od Evropy to není.

LN Benedikt XVI. premiéru Erdoganovi řekl, že podporuje vstup Turecka do Evropské unie. Věříte tomu, že změnil názor, nebo jde jen o gesto směrem k Turkům?
Ne, nemyslím, že to bylo jen gesto. Řekněme si, kdo je to papež. Z hlediska mezinárodního práva je hlavním představitelem vatikánského státu. Za druhé: reprezentuje 1,1 miliardy katolíků, tedy asi šestinu světové populace. Pokud řekl ještě předtím, než se stal papežem, že Turecko nepatří do Evropské unie, byl to jeho osobní názor. Dnes je ale v pozici, kterou jsem popsal, a jestli se domnívá, že by se Turecko mělo připojit k unii, já to jen vítám. Pokud totiž Brusel strategicky uvažuje, mělo by to být v jeho zájmu. My neříkáme, že se chceme připojit zítra, ale chceme, abychom na tom mohli spolu s unií pracovat. A když budeme mít zastánce v podobě papeže, je to jen dobře.

LN Nedělní demonstrace proti papežově příjezdu byly menší, než se čekalo. Očekáváte ještě další problémy? 
Pokud udělal papež chybu, musí si opět uvědomit: to není jen moje chyba, ale chyba náboženského vůdce miliardy křesťanů. My o žádný konflikt nestojíme, ale my také nereprezentujeme muslimy celého světa, ale jen turecký sekulární stát. Věřící lidé by měli mít k ostatním respekt. Když jsem já přijel s manželkou do Prahy, navštívil jsem nejdříve váš kostel. Proč? Protože je to dům boží, a každý dům boží je stejný, ať už jde o mešitu nebo kostel. V Izmiru ani Istanbulu žádné velké protesty neočekávám. Samozřejmě nemůžu vyloučit akci nějakého hlupáka, ale věřím, že turecká vláda papeže ochrání. Doufám, že si pak západní novináři všimnou, že Turci jsou jen normální lidé, kteří se chtějí připojit k mezinárodnímu společenství.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!