Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Turecko ještě dostalo šanci

Svět

  8:05
BRUSEL - Pokud turecká vláda do pěti týdnů neskončí s bojkotem Kypru, riskuje, že na její cestě do unie padnou těžké závory. Tak zní hlavní verdikt napjatě očekávané zprávy k Turecku, kterou včera zveřejnil Barrosův tým.

Mapa Turecka

Komise důsledně kritizuje slabiny turecké společnosti, jako například pokračující zatýkání lidí za jejich politické názory. Jako největší problém ale označila neurovnané vztahy s Kyprem. Jestliže v této věci nedojde k brzké nápravě, Turci by se mohli dočkat přerušení vstupních rozhovorů, které začaly loni.

Brusel zkritizoval fakt, že Ankara v rozporu se svým slibem stále odmítá zpřístupnit svoje přístavy a letiště Kypru, který je od roku 2004 členem unie. Komise za to mohla Turecko potrestat už nyní, dala mu ale víc času. „Patřičné doporučení“ hodlá vydat „před summitem“ evropských státníků v polovině prosince, s tím, že přetrvání statu quo bude mít „dopad na celkový běh vyjednávání“, píše se ve zprávě.

Eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn odmítl říct, o jaký „dopad“ půjde, Brusel ale mnoho jiných možností než přerušení rozhovorů navrhnout nemůže. „Turecko jednoduše musí splnit to, k čemu se zavázalo, a pokud to neudělá, v našem doporučení se to odrazí,“ řekl pouze Rehn. Jeho opatrnost odráží napětí, které turecká otázka vyvolává. Ačkoli všechny státy unie souhlasily s tureckou pozvánkou do klubu, řada z nich si jeho členství nepřeje.

Turci navíc odmítají přestat s bojkotem Kypru a ten zase zablokoval obchodní dohodu unie se severokyperskými Turky. Ankara obojí spojuje a říká, že bez pomoci mezinárodně neuznané Severokyperské republice přístavy jižním Kypřanům neotevře. Nikosijská vláda vidí obě věci odděleně a tlačí na odblokování svých obchodníků.

Finsko, které nyní unii předsedá, se pokusilo situaci prolomit návrhem na zřízení obchodního mostu v severokyperském přístavu Famagusta, Ankara ho ale odmítla jako nedostatečný. Nyní proto musí Finové najít jiné řešení nebo oba státy dotlačit k souhlasu. Možnou cestu ven včera ani Rehn, ani Finové nenaznačili. Eurokomisař pouze vyzval Turky ke vstřícnosti, protože v následujících měsících by se jejich situace mohla ještě zhoršit.

Otěže unie převezme v lednu Německo, jehož kancléřka Angela Merkelová loni velmi stála o to, aby Turecko nedostalo pozvánku k členství, ale pouze dohodu o exkluzivním partnerství. „Je jasné, že za finského předsednictví bude mít Turecko poslední příležitost uspokojivě urovnat kyperskou otázku,“ řekl Rehn. Jeho varování potvrdila slova francouzského ministra zahraničí Philippa Douste-Blazyho, který uvedl: „Pokud Turecko do konce roku neuzná Kypr, plán vstupních rozhovorů by měl být přehodnocen.“

Nejdřív změny, potom rozšíření
Komise včera také zhodnotila bilanci dalších zájemců o členství, mezi jinými Srbska a Chorvatska. V druhém případě vytkla míru korupce a organizovaného zločinu, v prvním nedostatečnou spolupráci s trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Komisaři potvrdili, že přijetí dalších států po Rumunsku a Bulharsku nebude možné, dokud unie nezmění svoje vnitřní fungování. Tedy dokud nepřijme evropskou ústavu, nebo alespoň nové institucionální uspořádání.

Autoři: