Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Francouzský políček Turecku

Svět

  8:11
Paříž - Schválení zákona o trestech za popírání genocidy na Arménech může zkomplikovat tureckou cestu do EU

Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac foto: Lidové noviny

Francouzské Národní shromáždění včera schválilo kontroverzní zákon o trestání popíračů turecké genocidy na Arménech. Francouzským poslancům v tom nezabránil odpor Ankary, Bruselu ani vlastní vlády. Kritici tvrdí, že cílem zákona je zablokovat vstup Turecka do Evropské unie.

 Zákon, pro který hlasovalo 106 poslanců, trestá popírání genocidy až jednoročním vězením a pokutou 45 000 eur (asi 1,3 milionu korun). Dolní komorou parlamentu prošel především díky tomu, že se hlasování velká část z 577 zákonodárců vůbec nezúčastnila. Ze sálu odešli především poslanci vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP), jimž dalo vedení strany při hlasování volnou ruku.

Vláda zákon z dílny opozičních socialistů nepodporuje. Ministryně pro evropské záležitosti Catherina Colonnová připomněla, že poslanci už v roce 2001 genocidu uznali zákonem a že by nový zákon mohl mít opačné důsledky, než plánují jeho předkladatelé. „Vysvětlovat historii náleží především historikům, a ne zákonodárcům,“ dodala Colonnová.

 S podobným prohlášením přišlo i francouzské ministerstvo zahraničí, podle něhož bylo včerejší hlasování „jen začátkem dlouhého legislativního procesu“. Zákon totiž ještě musí schválit Senát a podepsat prezident Jacques Chirac. Francouzská média nečekají, že by senátoři stihli hlasovat ještě letos, a v příštím roce budou mít dost práce před blížícími se volbami. Vláda bude navíc proti zákonu bojovat.

 Ostré reakce ale přišly z Turecka. Podle ministerstva zahraničí představuje zákon „těžkou ránu“ pro vztahy s Francií. Turecký ministr hospodářství a hlavní vyjednávač v přístupových jednáních s EU Ali Babacan nevyloučil, že schválení zákona negativně pocítí francouzská ekonomika. „Nemůžu říci, že se to obejde bez následků,“ řekl Babacan agentuře Reuters. „Jako vláda ale nic takového nebudeme podněcovat. Je to na lidech,“ uvedl na dotaz, zda Francii v Turecku nehrozí bojkot jejích výrobků.

„Zákon je imbecilní“

Ke kritice se připojila i Evropská unie. Podle mluvčí komise Krisztiny Nagyové může schválení zákona poškodit snahy Turecka i Arménie o vyřešení konfliktu. Názor komise sdílí i český europoslanec Jan Zahradil, jenž tvrdí, že se z minulosti stává politický nástroj. „Musíme stát na straně Turecka, zneužívání minulosti v politice je nepřijatelné.“ Proti jsou i představitelé arménské komunity v Turecku - jeden z nich označil v listu Le Figaro iniciativu za „imbecilitu“.

 Výsledek včerejšího hlasování naopak oslavovali Arméni žijící ve Francii, kteří za přijetí zákona dlouho lobbovali. Poslanci, kteří hlasovali pro, zákon také hájili: „Nemůžeme odsoudit jednu genocidu a akceptovat jinou,“ soudí například Roland Blum z UMP.

Autoři:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...