Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pat v Krupce. Složí po volbách koalici?

Česko

  8:13
KRUPKA (TEPLICKO) - Prakticky stejné rozdělení mandátů jako minule přinesl sobotní třetí pokus o volby v Krupce na Teplicku. Opět je vyhrálo sdružení ČSNS 2005 a Šance pro město, vedené místostarostou Zdeňkem Matoušem, které získalo pět z 21 mandátů. Tři mandáty přiřkli voliči sdružení Sport pro Krupku. Při předchozích povolebních jednáních bylo složení koalice problémem. Výsledky navíc pokaždé kvůli obchodování s hlasy zneplatnil soud. Podezření se objevilo i tentokrát: na nahrávce údajný zprostředkovatel otevřeně hovoří o kupčení.

Opakování voleb v Krupce na Teplicku foto: ČTK

"Z nahrávky vyplývá, jakým způsobem bylo organizováno nakupování hlasů. Jednotliví nákupčí zřejmě měli přidělený určitý počet lístků a k tomu odpovídající počty peněz. Pořád jsme u zhruba 300 korun za hlas," řekl v sobotu odpoledne Stanislav Beránek z Transparency International, která má nahrávku k dispozici.

ČTĚTE TAKÉ:

Protikorupční organizace ji zatím zveřejňovat nebude, její část ale odvysílala Česká televize. Z nahrávky navíc podle Českého rozhlasu vyplývá, že iniciátorem kupčení byl právě Matouš. Ten nařčení vzápětí odmítl a podal trestní oznámení.

Výsledky voleb

Místostarostovo uskupení se stalo vítězem voleb už potřetí, získalo 24,2 procenta a pět z celkem 21 mandátů. Další tři mandáty má sdružení Sport pro Krupku, které je podle místních Matoušovi relativně blízké. Tři mandáty mají i komunisté a sdružení Zdravá Krupka, které proti kupčení nejvíce vystupovalo a tentokrát získalo 14,9 procenta hlasů.

Po dvou mandátech si rozdělí ODS, ČSSD a Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Oproti druhému pokusu změnil majitele jen jeden mandát, který ztratila ODS ve prospěch stále posilující nacionalistické DSSS.

V asi patnáctitisícovém městečku na úpatí Krušných hor se za poslední rok zhmotnily slabosti české volební legislativy. Poslanci sice 6. září upravili trestní zákon tak, že za kupčení s hlasy má hrozit až tříleté vězení, novela ale teprve míří do Senátu. Při dvou předchozích pokusech o volby v Krupce se obchodování s hlasy podle soudů prokázalo.

Minulé povolební vyjednávání při téměř totožném rozdělení mandátů nikam nevedlo, složení fungující koalice tak bude zřejmě zase obtížné. Zástupci Zdravé Krupky už během sobotního večera řekli, že se pravděpodobně pokusí složit velkou koalici stran, které nemají s kupčením nic společného.

PSALI JSME:

Ale nevyloučili ani další podnět k soudu. Situaci komplikuje to, že Krupka kvůli volebním reparátům stále nemá funkční zastupitelstvo a hospodaří v provizoriu.

Opozice v minulosti vinila z obchodování s hlasy především místostarostu Zdeňka Matouše. Má podle ní i důvod, prý se snaží udržet u moci, aby mohl maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. Podle Reportérů České televize Matouš koupil v roce 2005 levně pozemky, které pak díky změně územního plánu získaly na ceně; vydělat měl asi 43 milionů korun. Matouš se proti podezření z kupčení opakovaně ohrazuje a i ve vztahu k dřívějším podezřením odmítá, že by pochybil.

Autoři: ,

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč