Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peake den po nástupu odvolala prvního náměstka i šéfa sekce vyzbrojování

Česko

  10:48aktualizováno  12:34
Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) na ministerstvu obrany podle informací Lidovek.cz odvolala čtyři lidi z vedení resortu. Ve funkci skončil 1. náměstek, šéf sekce vyzbrojování, šéf poradců i ředitel kabinetu.

Karolína Peake, kandidátka na ministryni obrany. foto: ČTK

Z pozice 1. náměstka Peake odvolala generála Vlastimila Picka, jako šéf sekce vyzbrojování skončil Pavel Bulant. Šéfem poradců na ministerstvu obrany už není Filip Benda, bratr poslance Marka Bendy z ODS. A na pozici ředitele kabinetu skončil František Šulc. Serveru Lidovky.cz to potvrdila sama novopečená ministryně obrany.

„S žádnými dalšími personálními změnami nepočítám,“ uvedla Peake. O novém obsazení funkcí 1. náměstka a šéfa sekce vyzbrojování chce vicepremiérka jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Podle ní by pozice měli zastávat civilisté, ne vojáci. Nového šéfa poradců i ředitele kabinetu si Peake už vybrala, jejich jména chce ale oznámit až v pondělí – když bude mít v ruce jejich jmenovací dekrety.

Peake změny provedla po jediném dnu ve funkci. Při nástupu na ministerstvo ve středu řekla, že není nakloněna velkým personálním změnám provázejícím výměny ministrů. "Upřímně doufám, že pochopí důvody mého rozhodnutí, a že se dohodneme na jiné formě spolupráce," uvedla Peake k Pickovu odvolání.

Podle mluvčího obrany Jana Pejška nová ministryně považuje Pickovu funkci prvního náměstka za politickou. "Obsazení této politické funkce bývalým náčelníkem generálního štábu bezprostředně po skončení jeho aktivní služby je v příkrém rozporu s principem civilní kontroly armády tak, jak jej ministryně vnímá," uvedl Pejšek. Podle něj bude funkce obsazena na základě shody koaličních stran.

Sám Picek rozhodnutí příliš komentovat nechtěl. "Nezlobte se, teď se k tomu nebudu vyjadřovat. Mám tady ještě dost rozdělané práce," odmítl serveru Lidovky.cz zdůvodnit okolnosti vyhazovu Vlastimil Picek.

Bulant nezvládnul zakázku

Důvodem Bulantova odvolání je podle Peake nezvládnutá veřejná zakázka na dodávku nových uniforem pro armádu. Zakázku nedávno zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Obrana se proto rozhodla stejnokroje nakoupit přes jednu z agentur NATO.

Ve funkci skončil také dosavadní ředitel kabinetu František Šulc. Podle svých slov odvolání očekával. "Je to logický krok, že s novým ministrem přijde i nový člověk na toto místo," uvedl Šulc serveru Lidovky.cz.

Bulant i Picek jsou vojáci. Peake uvedla, že v blízké budoucnosti hodlá přistoupit k úplnému zcivilnění takzvané civilní sekce ministerstva. Národní úřad pro vyzbrojování, kterému šéfoval Bulant, proto nebude nadále obsazen vojákem v činné službě, zdůvodnila ministryně.

Krok vicepremiérky vybudil k reakci dřívější šéfku resortu Vlastu Parkanovou (TOP 09). „Chtěla bych podpořit dnešní personální rozhodnutí Karolíny Peake. Směřují k návratu k civilnímu řízení obrany, které se za exministra Alexandra Vondry nějak vytratilo,“ napsala poslankyně Lidovkám.cz. Do té doby se nechtěla k nástupu nové ministryně do funkce vyjádřit.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...