Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Peksa se vzdal mandátu ve Sněmovně, míří do europarlamentu. Nahradí ho Navrkal

Česko

  13:31
Praha - Pirát Mikuláš Peksa se v souvislosti se svým květnovým zvolením do Evropského parlamentu ve čtvrtek vzdal mandátu v české Sněmovně. Učinil tak prohlášením přímo na plénu. Dosavadního místopředsedu evropského výboru Peksu by měl v dolní komoře nahradit datový analytik František Navrkal.

MIKULÁŠ PEKSA (Piráti). Vystudovaný biofyzik nejprve pracoval jako výzkumný pracovník a programátor. Exposlanec Parlamentu ČR, do něhož se dostal v roce 2017. Nyní bude poslancem v EP, kam kandidoval ze třetího místa. foto: ČTK

Policista Jan Šmíd dělal poradce Pirátům. Nyní NCOZ zahájila řízení o jeho propuštění

V eurovolbách uspěli i další dva poslanci, a to Radka Maxová (ANO) a Veronika Vrecionová (ODS). I ony by měly v české dolní komoře skončit, mandát podle čtvrtečních informací z kanceláře předsedy Sněmovny zatím nesložily. Mandát europoslance vzniká až zahájením první schůze Evropského parlamentu v novém funkčním období, které je plánováno na 2. července.

Za předsedkyni sociálního výboru Maxovou by měl do Sněmovny nastoupit radní Husince na Prachaticku Ondřej Babka a za místopředsedkyni zemědělského výboru Vrecionovou bývalý poslanec a ministr Petr Bendl.

Server Politico: ANO si v eurovolbách polepší na šest křesel, uspějí i Piráti se čtyřmi

Do vrcholné evropské politiky mohlo proniknout až 12 současných českých poslanců. Na evropské kandidátky je zařadilo šest z devíti sněmovních stran, výjimkami byly ČSSD, TOP 09 a hnutí STAN. Navíc dva odpadlíci z hnutí SPD Lubomír Volný a Marian Bojko se snažili o působení v Evropském parlamentu na kandidátce Alternativy pro Českou republiku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!