6. června 2019 13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peksa se vzdal mandátu ve Sněmovně, míří do europarlamentu. Nahradí ho Navrkal

MIKULÁŠ PEKSA (Piráti). Vystudovaný biofyzik nejprve pracoval jako výzkumný... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MIKULÁŠ PEKSA (Piráti). Vystudovaný biofyzik nejprve pracoval jako výzkumný... | foto: ČTK

Praha Pirát Mikuláš Peksa se v souvislosti se svým květnovým zvolením do Evropského parlamentu ve čtvrtek vzdal mandátu v české Sněmovně. Učinil tak prohlášením přímo na plénu. Dosavadního místopředsedu evropského výboru Peksu by měl v dolní komoře nahradit datový analytik František Navrkal.

V eurovolbách uspěli i další dva poslanci, a to Radka Maxová (ANO) a Veronika Vrecionová (ODS). I ony by měly v české dolní komoře skončit, mandát podle čtvrtečních informací z kanceláře předsedy Sněmovny zatím nesložily. Mandát europoslance vzniká až zahájením první schůze Evropského parlamentu v novém funkčním období, které je plánováno na 2. července.

Za předsedkyni sociálního výboru Maxovou by měl do Sněmovny nastoupit radní Husince na Prachaticku Ondřej Babka a za místopředsedkyni zemědělského výboru Vrecionovou bývalý poslanec a ministr Petr Bendl.

Do vrcholné evropské politiky mohlo proniknout až 12 současných českých poslanců. Na evropské kandidátky je zařadilo šest z devíti sněmovních stran, výjimkami byly ČSSD, TOP 09 a hnutí STAN. Navíc dva odpadlíci z hnutí SPD Lubomír Volný a Marian Bojko se snažili o působení v Evropském parlamentu na kandidátce Alternativy pro Českou republiku.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.