Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pět milionů eur denně. Česko žádá mastnou pokutu za těžbu v dole Turów, Poláci dostali čas na reakci

Brusel - Česká republika požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby Polsku udělil pokutu ve výši pěti milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba v hnědouhelném dole Turów nedaleko hranic s Českem. Soud o tom informoval na svém twitterovém účtu.
  15:48aktualizováno  16:52

Česko navrhlo podmínky, za kterých může Polsko rozšířit důl Turów. Může poškodit zdroje pitné vody

Náměstek českého ministra zahraničí a vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU Martin Smolek uvedl, že Polsko dostalo lhůtu do 22. června, aby se k návrhu pokuty vyjádřilo.

Polský hnědouhelný důl Turów.
Polská organizace Ruce pryč od Turówa pořádala 25. května 2021 blokádu...

„Česká republika žádá soud, aby uvalil pokutu ve výši pěti milionů eur denně na Polsko za to, že okamžitě nepřerušilo těžbu hnědého uhlí v dole Turów,“ píše se na Twitteru Soudního dvora. Ten v květnu Polsku na žádost Prahy nařídil okamžitě přerušit veškeré práce v Turówě. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale veřejně oznámil, že Varšava nařízení nedodrží, protože by to mělo negativní dopad na energetickou bezpečnost Polska a zaměstnanost v regionu.

Polsko se chce ohledně dolu Turów dohodnout, na právní kroky má Česko podle Varšavy nárok

„Polská strana nyní dostala od Soudního dvora EU lhůtu do 22. června vyjádřit se k návrhu pokuty,“ uvedl Smolek ve vyjádření. O tom, že Polsko dostane od Soudního dvora EU prostor pro vyjádření, hovořil minulý týden na výboru pro životní prostředí české Poslanecké sněmovny. Český postup má podle něj také motivovat Polsko k jednání o podmínkách budoucí dohody, jejíž návrh česká vláda odeslala v pondělí. Smolek upozornil, že v návrhu penále pro Polsko nebyl z české strany zahrnut žádný odklad uložení pokuty, lhůta je na soudu.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. České úřady ale upozorňují, že rozšíření dolu ohrozí zásobování vodou obyvatel příhraničních oblastí Libereckého kraje. Povede také podle nich k větší hlučnosti a prašnosti.

Za Turów chceme víc než peníze, říká ministr Brabec. Poláci s těžbou nepřestanou, rozhodnutí soudu ignorují

Česko a Polsko ve čtvrtek zahájí jednání o mezivládní dohodě o Turówu. Smlouva obsahuje podmínky, jejichž plnění Praha chce po Varšavě před i po případném stažení žaloby podané k Soudnímu dvoru EU.

Polská vláda úterním řešením sporu o Turów pověřila ministra státního majetku Jacka Sasina, ministra klimatu Michala Kurtyku, šéfa polské diplomacie Zbigniewa Raua a ministra pro evropské záležitosti Konrada Szymańského. Kabinet Mateusze Morawieckého měl dnes o celé kauze informovat poslance, tento bod ale vedení Sejmu stáhlo z programu.

Brusel vzkazuje Polsku, že musí zastavit těžbu v Turówě. Hodlá také zkontrolovat smlouvu s Českem

Organizace Greenpeace ČR v úterý vyzvala ministry životního prostředí Richarda Brabce a zahraničí Jakuba Kulhánka ke zveřejnění požadavků, které Česko do návrhu smlouvy zahrnulo. „Veřejnost má nezpochybnitelné právo na přístup k informacím, kterými úřady a politici disponují. Utajované podmínky dohody s Polskem vylučují z veřejné debaty místní obyvatele, neziskové organizace, média i veřejnost. Nahrávají naopak předpokladu, že připravovaná smlouva je příliš slabá a že jde na ruku Polsku a uhelné společnosti PGE,“ uvedla Nikol Krejčová z Greenpeace ČR. Ministerstvo životního prostředí ČTK návrh smlouvy neposkytlo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!