Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Pít z vodovodu? Proč ne

Česko

Odpolední čas v jedné z mnoha pražských smíchovských kaváren. „Jedno espreso s mlékem a sklenici vody z vodovodu,“ objednává si host. Nechápavý pohled servírky. „V čem je problém?“ „Ale to se snad ani nesmí,“ říká servírka. Chyba. Smí.

PRAHA Zkoušeli jste si někdy v restauraci, například ke kávě, objednat sklenici obyčejné vody z vodovodu? Pravděpodobně vás to ani nenapadlo. Buď nechcete zbytečně dráždit obsluhu, nebo nevíte, že voda z kohoutku je obvykle stejně kvalitní jako ta balená.

Starosta Londýna Ken Livingstone by byl přitom rád, kdyby si lidé sklenici „obyčejné“ vody z vodovodu v restauracích objednávali stále častěji. Podle něj je používání plastových a skleněných lahví s balenou vodou zbytečně zatěžující pro životní prostředí, protože kvalitní voda na zapití přece teče z jakéhokoliv kohoutku.

Jiří Peřina, majitel restaurace Blues Brothers v Ústí nad Labem, s Livingstonem souhlasí. „Není to od něj špatný nápad. Nemám s tím problém. Životní prostředí máme jenom jedno. A čím méně bude odpadu, tím se nám bude lépe žít,“ říká podnikatel.

S žádostí o sklenici vody z vodovodu se personál Peřinovy restaurace setkává relativně často. Hostovi obvykle vyhoví. „Nic za to nezaplatí. Do budoucna, kdyby se to nějak uzákonilo, bychom to řešili zřízením speciálního vodoměru, který by měřil vodu pro zákazníky. Fixně by se stanovila cena. Třeba deset korun za litr,“ uvažuje Peřina do budoucnosti.

Podle číšníka Davida Němce z brněnské restaurace Pod radničním kolem je však londýnský starosta populista. „Myslím, že to, co on navrhuje, životní prostředí nijak zvlášť neušetří.

Je to spíš takový výkřik.

Ohledně životního prostředí jsou přece mnohem důležitější věci k řešení,“ domnívá se číšník.

S dotazem na vodu z vodovodu se ve své praxi už dlouho nesetkal. „Všichni jsou zvyklí, že když chtějí neperlivou vodu, dostanou tu v lahvi.

A když se po vodě z vodovodu přece jen někdo ptá, tak mu to vysvětlíme. Je přece v restauraci, a tak tu nemůže pít zdarma vodu z kohoutku,“ říká číšník.

Ten s hosty alespoň jedná na rovinu. Personál totiž zákazníky občas mate argumentem, že voda z vodovodu je nehygienická, a tak ji nemohou podávat. To však není pravda. Žádná vyhláška ani jiný předpis neříkají, že je v restauračních zařízeních zakázáno vodu z kohoutku nabízet.

„Zaprvé - voda z kohoutku je špatná, a zadruhé - když někdo přijde do restaurace, nemá tu co pít vodu z vodovodu,“ je přesvědčen Michal Růžička, číšník z pražské restaurace Na verandě v Kobylisích. Podobný názor má i Jakub Němec z ostravské Pizzerie Fontána: „Lidé mají zafixováno, že voda z kohoutku není tak dobrá jako ta z umělohmotné či skleněné láhve,“ myslí si.

Podle hygieniků je to však mýtus. Voda z vodovodu je zdravotně zcela v pořádku a její kvalita je srovnatelná s balenými vodami. Jediným důvodem, proč se personál restaurací zdráhá vodu z vodovodu podávat, jsou finance. Restauratéři argumentují, že ve svém podniku přece nebudou nikomu nalévat vodu zadarmo. A i kdyby ji chtěli zpoplatnit, podle jakého klíče by to počítali?

Z toho je však část zákazníků rozčarovaná. „Žena pije džus s vodou, a tu chce z kohoutku. Obsluha většinou nevěřícně kroutí hlavou, že prý se to blbě účtuje. Takovému argumentu nerozumím,“ popsal svou zkušenost mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Podle mluvčí České obchodní inspekce Miloslavy Fléglové však zákazníci nemají právo vodu z vodovodu v restauraci požadovat. Vše je pouze na dohodě personálu s hostem.

„Pokud číšník hostovi na jeho žádost podá vodu z vodovodu, je to v pořádku. Pokud to odmítne, je to čistě věc té restaurace. Zákazník v žádném případě nemá právo vodu z kohoutku vymáhat,“ vysvětluje Fléglová.

V některých restauracích řeší „problém“ se žádostmi o sklenici vody z vodovodu po svém: „Dáváme zdarma sodovku každému, kdo o ni požádá. Nejsou s tím žádné problémy. Lidé toho nijak nezneužívají,“ říká majitelka pardubické restaurace La Posada Mexicana Zuzana Zemanová.

Argumenty hygieniků, že voda z kohoutku je stejně kvalitní jako ta balená, bere Zemanová s rezervou. „Tady v Pardubicích z vodovodu teče velmi kvalitní voda. Já ale bydlím v rodinném domku v Pardubičkách a tam nám z kohoutku věčně teče nažloutlá voda.“

„Obsluha většinou kroutí hlavou, že prý se to blbě účtuje. Takovému argumentu nerozumím.“

„Pokud číšník hostovi na jeho žádost podá vodu z vodovodu, je to v pořádku. Pokud to odmítne, je to čistě věc té restaurace. Zákazník v žádném případě nemá právo vodu z kohoutku vymáhat.“

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...