Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Plastických operací u mladých žen přibývá. Dívky žene na zákroky sebevědomí i Instagram

Svými příspěvky na sociálních sítích může mladé dívky ovlivňovat i modelka s přezdívkou Berennhuney. foto: Instagram Berennhuney

Doporučujeme
PRAHA - Větší prsa a menší nos. Zdá se, že to je fenomén dnešní doby. Plastické operace už nevyhledávají jen ženy, které bojují proti stárnutí, ale stále častěji i ty mnohem mladší. „Za prvních osm měsíců jsem letos odoperoval stejný počet klientek ve věku 18 až 30 let jako za celý loňský rok,“ řekl LN vedoucí lékař Ján Pilka z kliniky plastické chirurgie Aesthevita. Podobné zkušenosti mají i jinde.
  5:00

Ženy, které nepřekročily třicítku, tvoří nyní až polovinu zákaznic například na klinice Inter Clinic. „Ke konci září evidujeme přibližně 1200 klientek v plastické chirurgii,“ řekla LN mluvčí Petra Horáková Krištofová s tím, že za celý předloňský rok jich plastičtí chirurgové odoperovali tisíc. Nárůst mladých zákaznic je prý strmý.

Anastasia Doll má na Instagramu téměř 400 tisíc sledujících a je vzorem pro...
České dívky může ovlivňovat i česká influencerka Veronica Biasiol, která má na...

Méně než třicet let je i téměř polovině klientek v pražské ordinaci doktora Tomáše Doležala a výrazné přibývání mladých zákaznic pociťuje i vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa.

U žen pod třicítkou je největší zájem o zvětšení ňader pomocí prsních implantátů. Dalšími žádanými zákroky jsou modelace prsou, zvětšení poprsí vlastním tukem, plastiky nosu či liposukce. Vliv na vzestup zájmu o plastická „vylepšení“ mají sociální sítě i nabídky splátkových kalendářů klinik.

Dvaadvacetiletá Annemarie Dietrich, která podstoupila už 35 plastických operací či estetických zákroků.

„Jde o věkovou kategorii, jež ještě neřeší stárnutí. Zajímá se spíše o vrozené nedostatky,“ vysvětluje pohnutky žen ve věku pod 30 let mluvčí Inter Clinic Petra Horáková. „Do statistik nově promlouvá ilabioplastika, což je chirurgický úkon prováděný na zevních pohlavních orgánech žen,“ uvedl Kufa z Perfect Clinic.

Kolik stojí změnit si tělo

 • Operace hrotu nosu (menší zákrok)
  cca 20 000
 • Operace nosu (větší zákrok) 
  28 000 až 45 000
 • Zvětšení rtů
  9 000 až 33 000
 • Výplň obličeje vlastním tukem
  11 000 až 31 000
 • Různé druhy liposukce (odstranění tuku)
  16 000 až 36 000
 • Zvětšení lícních kostí implantátem
  37 000
 • Labioiplastika (úprava zevních pohlavních orgánů ženy)
  21 000
 • Zvětšení prsou
  od 40 tisíc po cca 100 000
 • Zvětšení hýždí implantáty
  65 000

 (ceny jsou orientační, v korunách)

Proč mladé ženy plastické operace vyhledávají? Hlavním důvodem je nízké sebevědomí. „V první řadě jsem to dělala kvůli sobě a kvůli tomu, abych se cítila lépe,“ popsala studentka Alexandra Urbancová, jež ve svých devatenácti letech podstoupila augmentaci prsou. Zvětšit ňadra si kvůli sebevědomí nechala ve 26 letech i Nicoletta Césarová, jíž na operačním sále přeoperovali ňadra z velikosti A na velikost C. „Znám nejméně pět holek, které podstoupily zákrok ze stejného důvodu,“ uvedla.

Estetická úprava těla může podle psycholožky Eleny Lenártové posílit psychiku jedince. „Otázkou je, na jak dlouho a případně kdy přijde na řadu něco jiného. Jedna plastická operace totiž může u ženy spustit řetězovou reakci,“ řekla LN psycholožka.

Na sál kvůli Instagramu

Růst poptávky po plastických operacích způsobuje i tlak společnosti. „Kvůli vlivu sociálních sítí se celkově změnil ideál krásy. Ženy by i byly spokojené samy se sebou, jenže otevřou Instagram a jejich malý nos jim přijde velký a velká prsa zase moc malá,“ popsala LN dvaadvacetiletá Annemarie Dietrichová. První plastickou operaci podstoupila tato Češka ve svých 18 letech a na Instagramu sleduje několik svých idolů krásy, plastické chirurgy i kliniky. I to je prý důvodem, proč se operací přestala bát a v listopadu se chystá na sérii estetických zákroků včetně rhinoplastiky, tedy úpravy nosu. Podstoupila již 35 plastických operací či estetických zákroků a zaplatila za ně skoro půl milionu korun.

„Klienti chodí na konzultace s fotografií celebrity, tedy s fotkou, která odpovídá jejich představám o ideálním zevnějšku,“ říká Kufa z Perfect Clinic. Podle plastického chirurga může takový obrázek pomoci operatérovi lépe pochopit představu klienta, ale rozhodně není zárukou toho, že zákazník bude takto i vypadat. Plastický chirurg Roman Šmucler z kliniky Asklepion zásadně neošetřuje ženy, jež se chtějí podobat veřejně známé osobnosti. „Až na výjimky se jedná o nějaký jiný problém a takové pacienty neošetřujeme, byly by z toho jen problémy,“ vysvětlil Šmucler.

Modelka s přezdívkou Berennhuney razí motto „Life in plastic“.

Vliv sociálních sítí na sebepojetí potvrzuje i dvaadvacetiletá Urbancová. „Obecně platí, že ideál krásy na sociálních sítích má v 95 procentech hezké poprsí,“ uvedla studentka. Zároveň odmítá, že by se nechala operovat kvůli připodobnění se nějaké celebritě.

Naopak dle Kateřiny Kasové, jež podstoupila augmentaci prsou ve 26 letech, nestojí za rostoucím počtem operací sociální sítě, ale vyšší nároky společnosti a trend moderní doby. „Každá holka dnes cvičí, snaží se vypadat líp a udělá pro to všechno,“ uvedla. Obě mladé ženy potvrzují, že si ve svém okolí všímají vysokého počtu mladých žen, jež podstoupily plastickou operaci. „Když jsem ležela na klinice, skoro všechny pacientky tam byly mladé holky,“ řekla sedmadvacetiletá Kasová.

České dívky může ovlivňovat i česká influencerka Veronica Biasiol, která má na svém instagramovém účtu 161 tisíc sledujících.

Plastické operace jsou poměrně nákladné; zvětšení prsou pomocí implantátů stojí od 40 do 100 tisíc korun, za liposukci klientky zaplatí okolo 20 tisíc korun. K cenám zákroků je navíc nutné přičíst náklady na hospitalizaci apřípravky nutné pro zdárnou rekonvalescenci. I proto kliniky lákají potenciální zákaznice na možnost rozložit si cenu zákroku na splátky. To může zajímat mladé ženy, jež dosud nejsou ekonomicky silné a nemají ušetřenou potřebnou sumu.

„Platbu na splátky neposkytujeme, nepodporujeme zadlužování,“ uvedla ředitelka kliniky Laser Esthetic Jitka Cíchová, která zároveň tvrdí, že ve svém zařízení nepozoruje růst zájmu o zákroky mezi mladšími ženami.