Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Za mávání nacistickou vlajkou na oslavách v Plzni žádá žalobce podmínku a pokutu

Vlaječka s hákovým křížem se objevila během Slavností svobody v Plzni při jízdě vojenských vozidel Convoy of Liberty. Případem se zabývá policie. foto: Václav Zeman

Státní zástupce chce podmínku a pokutu v řádu desítek tisíc korun pro muže a ženu, kteří při letošních oslavách osvobození Plzně mávali nacistickou vlajkou. Žalobce podal návrh na potrestání k soudu, uvedl web Novinky.cz. Informaci mu potvrdila šéfka plzeňských žalobců Ivana Hostašová.
  12:29

Policie sdělila muži a ženě podezření z přečinů podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví spáchaných formou spolupachatelství.

Policie vedla zkrácené přípravné řízení, ve kterém spis po sdělení podezření předá státnímu zastupitelství. Dvojici hrozilo až pět let vězení.

Událost se stala v neděli 5. května při Konvoji svobody, což bývá nejnavštěvovanější akce plzeňských Slavností svobody, tedy oslav osvobození města americkou armádou a konce druhé světové války.

Policie reagovala na video, které se objevilo na sociální síti X. Je na něm historický armádní nákladní vůz americké armády, z jehož kabiny někdo mává vlaječkou s hákovým křížem.

Totožnost muže a ženy policie zjistila hned v den jízdy konvoje. Dvojice podle plzeňského primátora Romana Zarzyckého (ANO) nepatří ke členům tradičních vojenských klubů, ale byli to individuální účastníci jízdy. V Konvoji svobody (Convoy of Liberty) letos jelo víc než 300 vojenských historických amerických vozidel.

5. května 2024

Autoři: ,

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...