Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plzeňský kraj opět pokutuje Prahu. Za chyby při opravě Karlova mostu

Česko

  14:02
PLZEŇ - Plzeňský kraj vyměřil ve správním řízení Praze novou pokutu za pochybení při rekonstrukci Karlova mostu. Hlavní město má zaplatit 950 000 korun. Pokutu už kraj dal Praze v březnu, a to 3,25 milionu korun. Praha se ale odvolala a v červenci ministerstvo kultury rozhodnutí zrušilo a vrátilo do Plzně k doplnění.

10.1.2010 foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Krajští památkáři nyní rozhodli na základě nově zpracovaného odborného posudku a zohlednili také všechny nové skutečnosti a připomínky. Praze hrozila až čtyřmilionová pokuta, řekla dnes vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu na krajském úřadě Alena Svobodová. Rozhodnutí není pravomocné a Praha se může odvolat.

"Dnes jsme vydali rozhodnutí o uložení sankce hlavnímu městu Praha ve věci částečného znehodnocení Karlova mostu při prováděné obnově. Byla uložena pokuta za provedené práce, které jsou skutečně prokazatelné, že došlo k materiálnímu poškození samé podstaty Karlova mostu jako jedné z nejvýznamnějších národních kulturních památek v ČR," řekla Svobodová.

Dlouhotrvající oprava

Oprava Karlova mostu trvá přes dva roky, práce kritizovala památková inspekce ministerstva kultury. Podle ní bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil průzkum.

Inspektorům se nelíbil ani způsob, jakým byly opracovávány kameny v zábradlí mostu. Pochybení při opravě Karlova mostu konstatoval i Národní památkový ústav.

Kraj se snažil v srpnu po rozhodnutí ministerských úředníků složitou kauzu ministerstvu předat, neboť prý vyžaduje hluboké stavebnětechnické, chemicko-technologické, kulturněhistorické, geologické a řemeslné znalosti.

Podle tehdejšího vyjádření Svobodové posouzení zásahů do hodnot a integrity mostu závisí na mezioborovém expertním posouzení, jež krajští památkáři momentálně nemohli vlastními silami v ministerstvem požadovaném rozsahu zajistit.

Ministerstvo to ale odmítlo. Kraj si proto objednal nový posudek zcela nezávislého soudního znalce, který se dosud k rekonstrukci mostu nijak nevyjadřoval ani se v případu nijak neangažoval. Posudek byl jedním z hlavních důkazů řízení.

Vyměnilo se prý víc kamenů

Kraj původně v březnu za nejzávažnější pochybení označil provádění prací bez respektu k tradičním kamenickým technikám, poškozování bloků, nadměrnou výměnu původních kamenů za nové, použití nevhodné malty či špatně provedené spárování.

Vadilo mu také použití moderních materiálů neodpovídajících národní kulturní památce, jako je například trvale plastický tmel v dilatačních spárách.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!