Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po auditu ve Fakultní nemocnici Ostrava končí tři přednostové, kontroloři odhalili střet zájmů

Jana Dvořáčková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Dvořáčková. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

OSTRAVA Po auditu ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), který nechalo provést nové vedení této zdravotnické organizace, končí ve svých funkcích tři přednostové. Důvodem je údajný střet zájmů. Konkrétně se jedná o přednostu Interní kliniky Arnošta Martínka, přednostu Ústavu soudního lékařství Igora Dvořáčka a přednostku Ústavu patologie Janu Dvořáčkovou. Novinářům to v pátek řekl ředitel nemocnice Evžen Machytka. Všichni odvolaní působí i na Lékařské fakultě Ostravské univerzity, Martínek ve funkci děkana. O nestandardních poměrech v nemocnici jako první informovaly Lidové noviny.

„Zjistili jsme, že osm zaměstnanců fakultní nemocnice působí současně v soukromém subjektu, v laboratoři, která byla významně preferována při odesílání diagnostických vzorků. Tři z těchto zaměstnanců současně působí ve vedoucích funkcích a z tohoto důvodu jsem se na základě výsledku auditů a po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví rozhodl pro jejich odvolání,“ uvedl Machytka.

Podle dostupných informací se jedná o společnost CGB, jejíž majitelkou je právě Dvořáčková, působil v ní i její manžel Dvořáček a Martínek jako místopředseda dozorčí rady. Všichni stále působí i na lékařské fakultě. O napjatých vztazích mezi nemocnicí a fakultou se hovoří dlouho.

Vzorky za 40 milionů

„Je známo, že na lékařské fakultě existuje celá řada vědeckých projektů, jejichž součástí je odesílání diagnostických vzorků do stejné laboratoře, vůči které jsou tito tři přednostové ve střetu zájmů. Je nanejvýš zajímavé, že všichni tři jsou vysoce postavení činovníci lékařské fakulty, takže se domnívám, že bohužel tam dochází ke stejnému problému,“ uvedl Machytka. Podle něj do zmíněné firmy odcházela víc než půlka vzorků, jež z nemocnice směřovaly k externím subjektům. Celkem se údajně mělo jednat o objem vzorků za zhruba 40 milionů.

Tisková mluvčí společnosti CGB laboratoř Hana Hanke řekla, že společnost je vysoce specializovaným laboratorním zařízením, které má nadregionální působnost. „Zajišťuje služby pro fakultní, krajská i soukromá zdravotnická zařízení po celé České republice,“ řekla Hanke. Podle ní společnost dělá některá vysoce specializovaná vyšetření, které samotná nemocnice neprovádí a laboratoř je tak poskytuje nejen fakultní nemocnici, ale i řadě dalších zdravotnických zařízení v zemi. 

Hanke odmítla, že by společnost pro nemocnici prováděla značnou část vyšetření, podle ní jde naopak o nepatrnou část. „Ročně jde asi jen o tisíc velmi specializovaných vyšetření, které FN Ostrava není schopna ve svých laboratořích sama diagnostikovat,“ uvedla Hanke s tím, že nemocnice ročně dělá desítky tisíc vyšetření prostřednictvím externích laboratoří.

„V maximální možné míře chceme vybudovat vlastní zdroje. Pokud je nemáme nebo nebudeme mít, budeme preferovat státní subjekty. V případě, že budeme nuceni (vzorky) odesílat do soukromých subjektů, tak to podrobíme nějakému algoritmu, který bude naprosto transparentní,“ uvedl Machytka k opatřením, které nemocnice zavede po výsledcích auditu.

Podle Adama Vojtěcha jsou výsledky zarážející

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pokládá výsledky prověrky v ostravské fakultní nemocnici za zarážející. Při kontrolách přímo řízených nemocnic bude ministerstvo prověřovat využívání externích služeb a případné propojení jejich zaměstnanců a soukromých společností, u nichž služby objednávají. Vojtěch to v pátek řekl novinářům.

„Není možné akceptovat to, pokud stejné osoby působí jak v nemocnicích tak v soukromé společnosti, soukromé laboratoři,“ komentoval ministr výsledky prověrky ve Fakultní nemocnici Ostrava. Ředitel nemocnice Evžen Machytka odvolal kvůli těmto propojení přednostu Interní kliniky Arnošta Martínka, přednostu Ústavu soudního lékařství Igora Dvořáčka a přednostku Ústavu patologie Janu Dvořáčkovou. Vojtěch v této souvislosti mluvil o jednoznačném střetu zájmů. Machytkovy kroky podpořil.

Vyjádření Svatopluka Němečka

Bývalý ředitel Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) a někdejší ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček považuje odvolání tří přednostů nemocnice za osobní mstu.

Podle Němečka bylo jejich odvolání chybně provedeno, protože by se mělo jednat o společný návrh nemocnice a Lékařské fakulty. "Pod odvoláním přednosty musí být podepsán děkan Lékařské fakulty," potvrdil i mluvčí univerzity Adam Soustružník.

Němeček, kterého v únoru odvolal nynější ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), uvedl, že žádná nemocnice nemůže dělat všechno.

"Nemocnice není od toho, aby dělala úplně všechno, proto to posílají někam jinam. Nic je to nestojí, protože je to na úhradu pojišťovny," uvedl Němeček. Řada zdravotnických zařízení na Moravě podle něj posílala vzorky do CGB. "Pražské nemocnice pro změnu posílají úplně stejné vyšetření do firmy Gennet, která spadá do svěřenského fondu (premiéra) Andreje Babiše a zatím jsem nezaznamenal, že by to někdo těmto nemocnicím vyčítal nebo zakazoval," řekl Němeček. Podle něj jde o osobní mstu lidí, kteří začali osobní válku právě v rámci Lékařské fakulty.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...