Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékařská rodina dala vydělat svojí firmě, zmapoval audit v ostravské nemocnici

Česko

  13:20
Praha - Je to učebnicový příklad střetu zájmů. Jana Dvořáčková je přednostkou patologického ústavu ostravské fakultní nemocnice. Je také spolumajitelkou firmy CGB, jíž jako jediné ústav roky zadával speciální molekulární vyšetření svých vzorků. A je rovněž lékařkou, která každoročně vystavila vlastní firmě kladné hodnocení, aby si ji nemocnice nechala na seznamu spolupracujících laboratoří.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Systém, jímž byla CGB zvýhodňovaná, fungoval od roku 2010 a zmapoval jej audit, který si nové vedení ostravské nemocnice objednalo u firmy Deloitte a jehož část LN mají.

Do příběhu CGB je zapojeno osm zaměstnanců fakultní nemocnice. Vedle Dvořáčkové je to třeba ještě její manžel Igor, přednosta dalšího ostravského ústavu, a­ jejich dcera Nina, lékařka na oddělení genetiky.

Po auditu ve Fakultní nemocnici Ostrava končí tři přednostové, kontroloři odhalili střet zájmů

Dohodu o spolupráci s CGB nemocnice poprvé uzavřela v roce 2010, podepsal ji tehdejší ředitel Svatopluk Němeček (ČSSD). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Němečka v půlce letošního ledna odvolal a jeho místa se nejprve dočasně, později řádně ujal Evžen Machytka, který nechal Deloitte prověřit dosavadní fungování nemocnice. Výsledkem je audit, jehož závěry Machytka s­ Vojtěchem v pátek veřejně představí.

„Z mého pohledu jde o jednoznačné selhání bývalého vedení nemocnice, které mělo mít přehled o externích službách a kontrolovat jejich využívání. Zjevně tady jde o flagrantní střet zájmů, který však bylo snadné odhalit. Buďto zde tedy selhala vnitřní kontrola, nebo to bývalé vedení nemocnice vědomě tolerovalo. Obě varianty jsou absolutně nepřijatelné,“ sdělil LN ministr.

Němeček LN již dříve sdělil, že to všechno považuje za politicky motivovanou diskreditaci své osoby. K zadávání prací laboratořím CGB, kde část zaměstnanců nemocnice vlastní podíl a další část tam pracuje, uvedl: „Žádnou zakázku v uvedené laboratoři, za kterou by FNO cokoliv platila, jsme nikdy nezadávali. Jednotliví primáři i lékaři samozřejmě spolupracovali s mnoha desítkami jiných zdravotnických zařízení a jejich experty. Toto bylo plně v jejich kompetenci.“

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat