Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko čekají teplé dny, meteorologové ale varují před deštěm i bouřkami

ilustrační snímek foto: Radek Vebr, MAFRA

Česko čekají v tomto týdnu teplé dny, ale také bouřky a přeháňky. Na některých místech země meteorologové očekávají značné teplotní rozdíly, kdy na východě může být o více než 10 °C tepleji než na západě. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který v pondělí rovněž vydal výstrahu před bouřkami. Může napršet i kolem 30 milimetrů vody.
  7:02aktualizováno  10:55

„Nový týden začne podobným počasím, jako nás provázelo o víkendu. Takže i v pondělí bude poměrně teplo a musíme počítat s přeháňkami a bouřkami. V úterý bude přes naše území zvolna postupovat zvlněná studená fronta, která přinese hlavně do Čech déšť. Ten by mohl být i vydatnější, na Moravě a ve Slezsku pak čekáme místy přeháňky nebo bouřky,“ uvedl meteorolog Martin Tomáš.

Dnes (v pondělí) bude oblačno, ve východní polovině území až polojasno, na západě později až zataženo. Zpočátku místy mlhy. Ojediněle, během dne zejména v Čechách místy přeháňky nebo bouřky, na západě později i déšť. Nejvyšší teploty 20 až 25 °C, na východě až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 17 °C. Slabý proměnlivý, během dne místy mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Na pondělí také vydali meteorologové výstrahu před silnými bouřkami. „V pondělí se budou během dne hlavně v Čechách místy vytvářet bouřky, které mohou být opět ojediněle i silné. Doprovázet je budou zejména krátkodobé srážkové úhrny kolem 30 mm a menší kroupy (do 2 cm), které mohou přechodně vytvářet vrstvu,“ napsal ČHMÚ na sociální síti X.

Přívalový déšť v bouřkách může zatopit podchody, podjezdy a sklepy, škody můžou způsobit větrem zlomené větve stromů. „Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost především s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími předměty, hlavně větvemi. Při řízení vozidla v bouřce tedy snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně,“ uvedli meteorologové.

Podle nich se budou bouřky vyskytovat i v dalších dnech, v případě potřeby o tom budou průběžně informovat.

V noci na úterý očekávají meteorologové oblačno až polojasno, postupně až zataženo. Ojediněle, od západu místy déšť, i vydatnější nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Na Moravě a ve Slezsku většinou malá oblačnost. Nejnižší teploty 15 až 11 °C, při zmenšené oblačnosti a slabém větru až 9 °C. Slabý, místy mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 5 m/s se bude v západní polovině Čech měnit na západní.

V úterý přes den bude oblačno až polojasno, zpočátku v západní polovině Čech a během dne přechodně i jinde až zataženo. V Čechách na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky a během dne ubývání srážek. Na Moravě a ve Slezsku postupně místy přeháňky nebo bouřky, později i déšť. Nejvyšší teploty od 15 °C na západě do 27 °C na východě. Slabý, na frontě přechodně mírný vítr západních směrů 3 až 7 m/s. Na východě po většinu dne slabý jižní vítr do 4 m/s. V bouřkách vítr přechodně zesílí.

Ve středu bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Na Moravě a ve Slezsku místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C, v Čechách 10 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, na jihovýchodě až 24 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

Ve čtvrtek čeká Česko oblačno až zataženo, od západu místy, zejména v Čechách přeháňky nebo bouřky. Na východě zpočátku polojasno, ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 22 °C, na východě až 24 °C. Slabý proměnlivý nebo jihozápadní vítr 1 až 4 m/s v bouřkách zesílí.

V pátek předpokládají meteorologové oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C, na východě až 22 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s v bouřkách zesílí.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:

Oblačno, na většině území přeháňky, místy bouřky. Nejnižší noční teploty 14 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 19 až 24 °C.

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!