Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kvůli letním teplotám a silnému větru hrozí požáry. Ochladí se koncem týdne

Zatímco na řadě míst Olomouckého kraje včetně meruňkových sadů už kvetou stromy (snímek ze sadů ve Skrbni na Olomoucku), na horách napadl nový sníh. foto: Filip Fojtík, MAFRA

V neděli meteorologové zaznamenali letní den, teplota ve středočeské Tuhani vystoupala k 25,5 stupňům. Letní teploty by měly vydržet až do čtvrtka, v úterý se očekává až 27 stupňů. Kvůli vysokým teplotám a silnému větru hrozí vznik požárů. Vítr opět přinese písek ze Sahary. Ke konci týdne začne počasí ovlivňovat tlaková níže, která přinese ochlazení, místy se vyskytnou přeháňky a bouřky.
  6:34aktualizováno  18:10

„Včera jsme po velmi chladné epizodě zaznamenali letní den. Teplota ve středočeské Tuhani vylezla až na 25,5 °C. Je to předzvěst teplého období s teplotami přes dvacet stupňů, které by měly vydržet do čtvrtka,“ uvedl meteorolog Filip Smola z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové také varují před možným vznikem požárů. Riziko podle nich hrozí od pondělí na jihozápadě Moravy. „Oblast s vysokým rizikem vzniku požárů se bude vzhledem k přetrvávajícím vysokým teplotám a zesilujícímu větru v dalších dnech rozšiřovat na většině území ČR s výjimkou Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a krajního jihozápadu a západu Čech,“ varuje ČHMÚ.

„Riziko vzniku požárů poklesne v důsledku místních přeháněk pravděpodobně v pátek,“ doplnili meteorologové.

V úterý a ve středu navíc hrozí silný vítr, který může v nárazech dosáhnout až 70 km/h. Nejvíce je podle meteorologů ohrožena Českomoravská vrchovina a Frýdlantský výběžek.

„Teplý vzduch má svůj původ v severní Africe, a tak se k nám spolu s ním opět dostává i písečný prach ze Sahary, který zvyšuje množství oblačnosti a snižuje teploty. I tak ale čekáme v úterý, které bude nejteplejším dnem tohoto týdne, odpolední teploty až 27 °C,“ uvedl ČHMÚ.

Dnes (v pondělí) bude většinou polojasno. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C. Mírný jihovýchodní až východní vítr 3 až 7 m/s, v západní polovině Čech, později i na východě vítr slabý proměnlivý do 4 m/s.

V noci na úterý meteorologové očekávají většinou polojasno. Nejnižší teploty 15 až 11 °C, na jihozápadě až 9 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na západě a východě vítr slabý do 4 m/s.

V úterý přes den bude polojasno až jasno. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C. Většinou mírný, postupně až čerstvý jihovýchodní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s (55 km/h). Na západě a východě místy vítr slabý do 4 m/s.

Ve středu bude jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Mírný, během dne přechodně čerstvý jihovýchodní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h). Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku večer vítr slabý do 4 m/s.

Ve čtvrtek začne počasí v Česku ovlivňovat tlaková níže se středem nad Alpami, která bude v dalších dnech postupovat zvolna k východu, uvedl ČHMÚ. Přeháňky budou zpočátku ojedinělé. Teploty se mají dostat ještě k 24 stupňům Celsia.

V pátek bude většinou oblačno a místy, zejména v jižní polovině území, přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C, na severu a severovýchodě až 22 °C. Mírný východní vítr 2 až 6 m/s.

Od soboty do pondělí se ochladí

Většinou oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, zpočátku srážky četnější. Nejnižší noční teploty 11 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 15 až 20 °C.

Nadcházející čtyři týdny podle aktuální prognózy nemají nijak výrazně vybočit z hodnot obvyklých pro toto období roku. „Počasí v uplynulých týdnech šlo od extrému do extrému. První dva dubnové týdny byly teplotně extrémně nadprůměrné, zatímco třetí a čtvrtý dubnový týden byl teplotně silně podprůměrný. Počasí v příštích čtyřech týdnech by už do extrémů jít nemělo,“ uvedli v pondělí meteorologové v měsíční prognóze.

Od 6. do 26. května teploty zůstanou v mezích dlouhodobého průměru. Týdenní průměr nejvyšších denních teplot se bude pohybovat kolem 20 stupňů Celsia. Také množství srážek, které příští měsíc spadne, má většinou odpovídat dlouhodobému průměru.

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor: