Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Podezřelé vládní činitele bude prověřovat právník Jan Kněžínek

Česko

  12:02aktualizováno  16:50
PRAHA - Takzvaným prošetřovatelem, který bude mít za úkol prověřovat podezření týkající se členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů, se dnes stal právník Jan Kněžínek, dosavadní náměstek ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). O rozhodnutí kabinetu informoval tiskový odbor ministerstva vnitra.

Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. foto: Facebook Jana Kněžínka

Prošetřovatel má přijímat oznámení a prověřovat v nich obsažená podezření, pokud se budou týkat člena vlády, náměstka ministra vnitra pro státní službu či vedoucího ústředního správního úřadu, uvedlo ministerstvo.

Podle serveru Česká justice, který o zařazení bodu na program vlády informoval, byl Kněžínek nominován zejména kvůli morálním předpokladům a společenskému kreditu. Své vlastní prošetřovatele budou mít v souvislosti se služebním zákonem i další úřady.

Politici mají dávat přiznání majetku při nástupu, schválila vláda

S podezřením na spáchání protiprávního jednání se na prošetřovatele mohou obracet státní zaměstnanci, a to i anonymně. Oznámení mohou doručit poštou, případně elektronickou cestou nebo do veřejně přístupné schránky, která k tomu účelu může být zřízena. Prošetřovatel si pak zajistí spisový materiál a prověří, zda je podnět oprávněný, či nikoliv.

Když prošetřovatel dojde k závěru, že podnět oprávněný byl, může navrhnout opatření vedoucí k odstranění problému. V případě, že pojme podezření, že ve věci může jít o trestný čin, oznámí věc policii
.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...