Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podmínky pro běžence jsou naprosto dostačující, Šabatová se mýlí, tvrdí Zeman

Česko

  16:08
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se ostře obul do veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Podle něj není jako „obvykle dobře informována“. Výtku pronesl v souvislosti s jejím upozorněním na podmínky v českých detenčních zařízeních. Ty jsou podle něj, i přes kritiku Komisaře Rady Evropy pro lidská práva, naprosto dostačující.

Prezident republiky Miloš Zeman. foto:  František Vlček, MAFRA

Ombudsmanka Anna Šabatová před nedávnem prohlásila, že podmínky pro děti uprchlíků jsou v tuzemských detenčních zařízeních horší než u českých věznů. Zásadní nedostatky zjistila se svými kolegy při kontrole zařízení v Bělé-Jezové. Od vedení Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra i cizinecké policie už dostala příslib okamžité nápravy. (více čtěte VÍCE)

Netrvalo ale dlouho a proti jejímu stanovisku se výrazně ohradil prezident Miloš Zeman. „Pokud vím, děti uprchlíků mají běžnou lékařskou péči, mají dostatek jídla, jsou v teple, jsou oblečeny,“ uvedl v rozhovoru pro server Parlamentnilisty.cz. Šabatová podle něj není „jako obvykle příliš dobře informována“.

Situace se zlepšila, říká prezident

Jan Macháček před kamerou mluví i o Václavu Havlovi a uprchlících

Hlava státu tak míní navzdory kritice, kterou na adresu České republiky pronesl i Komisař Rady Evropy pro lidská práva. Ten vyzývá, aby se životní podmínky uprchlíků v tuzemských detenčních zařízeních rychle zlepšila.

K tomu ale není podle Zemana důvod, protože se tak údajně už stalo. „Životní podmínky uprchlíků se už výrazně zlepšily ve srovnání se situací, v jaké žili ve svých zemích, a já si myslím, že je to naprosto dostačující,“ odvětil v rozhovoru. Reakci veřejné ochránkyně práv Šabatové zjišťujeme.

Zeman posílá Sobotku do Norska. Po vzoru Indie

Prezident Miloš Zeman hovořil i o jiných tématech. Jedním z nich byla například kauza odebraných dětí v Norsku. Kvůli nedávnému rozhodnutí tamních úřadů zrušil pozvání pro norskou velvyslankyni na oslavy 28. října. Před časem jste v této věci též napsal dopis norskému králi.

„Já jsem byl nedávno informován, a nevím, jestli je to pravda, že údajně indický premiér navštívil Norsko, aby osobně intervenoval ve věci unesených indických dětí, patrně je to také případ Barnevernetu. A je-li to pravda, proč by například český premiér neměl podniknout cestu do Norska.“ vzkázal nepřímo premiéru Sobotkovi.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...