Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie luští šifru žalobkyně Máchové

Dagmar Máchová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dagmar Máchová | foto: Reprofoto

Před dvěma týdny protimafiánský útvar Roberta Šlachty a vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová spustily akci s krycím názvem Bereta. Kvůli podezření z vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu obvinily tři muže. Šlo o důstojníka protikorupční policie Radka Holuba, bývalého příslušníka Celní správy Pavla Šímu a bývalého policistu a společníka firmy GSM H Igora Gáboríka.

V síti vyšetřovatelů však uvízla i pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová, veřejnosti známá například z kauzy Opencard. Jak zjistily LN, při osobní prohlídce u ní detektivové nalezli cennou trofej. Kromě standardního mobilu u ní totiž zajistili i šifrovací telefon. Právě obsah tohoto přístroje může policii nasměrovat v dalším vyšetřování.

Ačkoliv Máchová nebyla dosud z ničeho obviněna, její nadřízení na Městském státním zastupitelství v Praze rozhodli o jejím přeřazení na netrestní úsek.

Dále ve středečních LN najdete:

  • Trestu smrti se firmy budou moci vyhnout

České firmy bude už brzy možné stíhat za mnohem více trestných činů než doposud: například za vraždu, usmrcení z nedbalosti, těžké ublížení na zdraví nebo pomluvu. Mohou za ně dostat peněžitý trest, zákaz činnosti, a dokonce i „trest smrti“ – zrušení právnické osoby. Včera večer o tom rozhodli poslanci, když schválili novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.

Firmy však budou mít možnost se postihu vyhnout, jestliže učinily vše pro to, aby se trestný čin nemohl stát, ale některý z jejích manažerů jej přesto spáchal. „V takovém případě je spravedlivé trestně postihnout jen fyzickou osobu, která čin spáchala, a ne právnickou osobu, která s tím nemá nic společného,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Právnické osoby budou nově odpovídat i za pomluvu. To popudilo především vydavatelské společnosti, které se obávají cenzury médií. Novela by ale mohla mít dopad i na politické strany, jež by mohly pykat za nactiutrhačné výroky svých představitelů.

  • Založím v Česku světovou laboratoř

„Přál jsem si posílit vazbu s rodnou zemí,“ říká v rozhovoru přední IT odborník Jan Vitek, jenž získal prestižní stomilionový grant ERC a nyní z USA míří do Prahy.

Baťovský svět dávno před Baťou

Od roku 1876 se malá obec Vítkovice u Ostravy začala radikálně měnit, za prací v železárnách tam přišlo na 20 tisíc lidí. Výstava v ostravském domě umění představuje přeměnu obce v pokrokové město.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

J. Zeman 421 Našli rádcové, našli? 12:33 25.5.2016
J. Řezníček Jak může firma spáchat trestný čin? 11:14 25.5.2016
J. Jelínek Pelikán je levicový extrémista. 9:40 25.5.2016
J. Hrzal ..a žaludy rostou na jedli :) 11:50 25.5.2016
V. Grycz Tlf. poslat do Izraele. 8:24 25.5.2016

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!