Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Policie si vyložila zákon po svém a nezasáhla

Česko

PRAHA / HRADEC KRÁLOVÉ Příznivci extrémní pravice v sobotu pěkně „převezli“ královéhradecký magistrát.

Ačkoliv se zástupci města nechali slyšet, jak s extremisty „zatočí“, nakonec jen nečinně přihlíželi demonstrujícím s nacistickými symboly na plackách i tetováních.

Jejich shromáždění chtělo nejdříve město za každou cenu zabránit. „Setkání přívrženců extrémní pravice v Hradci Králové, plánované na sobotu 16. srpna, bude v každém případě nelegální. Město je připraveno zasáhnout proti těmto skupinám všemi zákonnými prostředky,“ prohlásil den před akcí mluvčí magistrátu Václav Svoboda.

V sobotu už však nic z těchto řečí neplatilo. Policie celé jejich setkání jen monitorovala. Důvod? Podle magistrátu se odvolávali na svobodu slova a shromažďování, které zaručuje ústava. „Bohužel nad zákonem o shromažďování stojí právě ústava. A ta nahrává jim,“ vysvětlil Svoboda. Na dotaz, k čemu je předpis, který lze obejít, odpověděl, že „je to složité“. „Policie nám doporučila zbytečně nevyvolávat konflikt. Kdyby se něco dělo, byla připravena zakročit,“ řekl Svoboda.

Někteří právníci postup policie kritizují. „Trochu to vypadá, že si vykládají zákony tak, jak se jim to hodí. Zákon o svobodném shromažďování slova ústavy nepopírá, jen je určitým způsobem reguluje. Doplňují se. Svoboda shromažďování je zaručena, jen to člověk musí zkrátka nahlásit. A to ne proto, aby mu to mohl někdo zakázat,“ vysvětlila právnička Julie Pítrová.

Pokračování na straně 5

Policie si vyložila zákon po svém

Dokončení ze strany 1

Podle ní sice ústava stojí nad zákony, ale nikdy se vzájemně nevylučují, aby si člověk nemohl „vybrat“, podle kterého se bude řídit. „Proto ten zákon, který říká, že shromáždění se musí nahlásit minimálně pět dní před konáním na příslušném úřadě, není zbytečný,“ řekla Pítrová. Policisté tvrdili, že by akce mohla být rozpuštěna jen tehdy, kdyby na ní byl jasně porušen zákon – účastníci by například vykřikovali rasistická hesla nebo vyvolávali potyčky. To ale možná nebyla úplně pravda a to, zda policie měla zasáhnout, či nikoliv, se zřejmě bude ještě řešit ve správním řízení. „My jsme znemožnili to hlavní konání na avizovaném místě v letním kině Širák,“ řekl náměstek primátora Hradce Králové Martin Soukup. Podle něj město udělalo, co mohlo. Více by prý bylo možné jen ve chvíli, kdyby se změnily zákony České republiky. Zda bylo jednání Hradce Králové správné, teď řeší i sdružení Tolerance a občanská společnost. „Děláme analýzu projevů, které tam proběhly,“ řekla včera odbornice na extremismus Klára Kalibová. Odborníci zkoumají, jestli některé fráze byly, nebo nebyly rasistické či jinak „závadné“. Den před extremistickým srazem sdružení Tolerance prohlásilo, že pořadatelská Dělnická strana v podstatě jen legitimizuje sraz neonacistů z Národního odporu a chce se tak vyhnout problémům s policií.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!