Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Policie stíhá piráta za zveřejnění filmu

Česko

  12:31
KAPLICE - Při premiéře v kině si devatenáctiletý mladík nahrál na kameru film Simpsonovi a poté jej zveřejnil na internetu. Film si stáhlo asi sto tisíc lidí. Policie našla v bytě obviněného dostatek důkazů. Nyní mu hrozí až pět let vězení.

Simpsons. foto: http://stuntgoat.files.wordpress.com/Reprofoto

Policisté devatenáctiletého mladíka z Kaplice na Českokrumlovsku v pátek obvinili z porušování autorského práva.  Údajně při premiéře v českobudějovickém multikině neoprávněně pořídil záznam amerického animovaného snímku Simpsonovi ve filmu.

Policie ho viní nejen z pořízení nelegální kopie filmu, ale také ze zveřejnění na internetu. Mladíkovi nyní hrozí šest měsíců až pět let vězení a peněžitý trest až pět milionů korun, informovala ředitelka České protipirátské unie (ČPU) Markéta Prchalová.

"Podle dosavadních odhadů České protipirátské unie si pirátský záznam Simpsonů s českým dabingem stáhlo na 100.000 lidí, kteří by za vstupné do kina utratili deset milionů korun," uvedla Prchalová. Společnosti Bontonfilm, která film v kinech distribuuje, vznikla škoda pět milionů korun.

Při páteční domovní prohlídce v bytě obviněného policisté zajistili značné množství důkazů včetně digitální kamery, kazety s pirátským záznamem filmu, notebook, z kterého byl záznam šířen, vstupenky do kina a dokonce i lístky na autobus, kterým se do kina přepravil, sdělil mluvčí jihočeské policie Michal Marušák.

Výstraha
Podle něj by měla být úspěšná spolupráce ČPU a policie, kdy pachatele odhalili za tři dny od podání trestního oznámení, výstrahou pro ostatní, kteří se domnívají, že filmové pirátství je neodhalitelné a nepostižitelné.

Podle Prchalové vyvolala krádež a šíření filmu na internetu velký mediální ohlas, protože v Česku se film objevil v distribuci dříve než v ostatních zemích, česká premiéra předcházela uvedení filmu i v zemi původu - v USA.

"Jednalo se tedy o specifický případ pirátství, který poškozuje nositele práv obrovskou měrou, a to nejen výrobce filmu společnost Twentieth Century Fox, ale především místní distribuční společnost Bontonfilm," dodala Prchalová.

Podobné úniky filmových trháků krátce po premiéře nejsou ojedinělé. Nedávno se například objevily na internetu Vratné lahve Jana a Zdeňka Svěrákových. Pozoruhodné na tomto případu bylo, že na web unikla originální verze určená pro vnitřní potřebu ministerstva kultury.

Autoři: ,