Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policisté a hasiči nadále pátrají po příčině požáru v Loukově, vyhořely tisíce litrů paliva

Česko

  16:00
LUKOV - Vyšetřovatelé policie a hasičů nadále pátrají po příčině vzniku požáru v areálu společnosti Čepro v Loukově na Kroměřížsku. V úterý odpoledne to řekli mluvčí krajské policie Petr Jaroš a mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Ohledávání místa požáru začalo v úterý kolem 10:00, vyšetřovatelé mají k dispozici i záběry z kamer uvnitř areálu, které vyhodnocují. Odhadovaná škoda způsobená požárem a výbuchy se pohybuje mezi 50 až 70 miliony korun.

Na místě zasahovala policie, hasiči i záchranáři. foto: ČTK

„Nepředpokládám, že bychom výsledky vyšetřování znali už dnes. Dokud bude potřeba, budeme místo nadále zajišťovat a střežit areál,“ uvedl v úterý Jaroš. Podle Javoříkové je nutné ohledat rozlehlý prostor.

V areálu Čepra vybuchla autocisterna, od ní se vzňaly další dvě. Jeden zraněný

Mluvčí Čepra Lenka Svobodová v úterý řekla, že v areálu jsou stále vyšetřovatelé a hasiči. Výdej pohonných hmot zákazníkům je podle ní v Loukově pozastaven. „Máme další tři sklady na Moravě a jeden na Vysočině, kde bude probíhat nouzový výdej. Budeme se snažit najít co nejrychleji nějaké nouzové řešení, abychom mohli vydávat i v Loukově,“ uvedla Svobodová. Zákazníci nyní musejí využívat sklady v Sedlnicích na Novojičínsku, Kloboukách u Brna na Břeclavsku a Střelicích v okrese Brno - venkov, případně areál Šlapanov na Havlíčkobrodsku.

Požár vznikl na výdejním zařízení.
Vnitřek jedné z nádrží na skladování pohonných hmot.

Složky integrovaného záchranného systému vyjížděly do Loukova, kde Čepro skladuje pohonné hmoty, v pondělí po 16:00. V areálu se vznítila autocisterna, od ní chytily podle předsedy představenstva Čepra Jana Duspěvy další tři, přičemž dvě z nich vybuchly. Oheň zasáhl i výdejní lávku pohonných hmot, na které vznikly zřejmě největší škody. Řidič jedné z cisteren utrpěl středně těžké zranění. Na místě zasahovalo 23 policistů a téměř 150 hasičů ze Zlínského a Olomouckého kraje, vyhořely tisíce litrů pohonných hmot. Nádrže na skladování paliva nebyly ohroženy.

Státní firma Čepro, která také spravuje státní ropné rezervy, provozuje v Loukově čtyři největší nádrže na pohonné hmoty v Česku. Každá má kapacitu 35.000 metrů krychlových, průměr 50 metrů a na výšku 22 metrů. Kromě nich jsou v areálu desítky dalších, výrazně menších nádrží.

Čepro začalo čtyři obří nádrže provozovat v Loukově v roce 2011. Nádrže tehdy zdvojnásobily dosavadní skladovací kapacitu areálu. Umožnily navýšení státních hmotných rezerv pohonných hmot na 120 dní.

Autor: