Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politici si otevřeli cestu k vyšším platům

Česko

  13:23
Sněmovní rozpočtový výbor schválil základní údaje rozpočtů ústavních institucí na příští rok. Jde o rozpočty Sněmovny, Senátu, Hradu, Nejvyššího kontrolního úřadu, Ústavního soudu a ombudsmana. Vyplývá z nich, že ústavním činitelům, tedy mj. poslancům a senátorům, by měly v příštím roce vzrůst platy o jedno procento. Výbor schválil kompromisní podobu rozpočtů, protože původní návrhy se dotčeným organizacím vesměs nelíbily. Vláda bude nyní při sestavování návrhu státního rozpočtu na příští rok k těmto schváleným kapitolám přihlížet.
České bankovky – ilustrační foto.

České bankovky – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Platy ústavních činitelů jsou již několik let zmraženy, což skončí letos. Jejich úplné uvolnění by znamenalo skokový růst asi o 27 procent. Zástupce ministerstva financí řekl již na minulém jednání výboru, že ministerstvo práce dostalo od vlády za úkol zpracovat novelu příslušeného zákona tak, aby byl růst platů jednoprocentní.

Náměstek ministra financí Jan Gregor dnes ale připustil, že růst by mohl být i jiný. "Samozřejmě i my jsme realisté a vidíme určitou pravděpodobnost, že ten výsledek bude jiný než to jedno procento," řekl členům výboru. Státním zaměstnancům včetně učitelů by měly příští rok stoupnout platy o 3,5 procenta, schválila před dvěma týdny vláda.

V kapitole Ústavního soudu navýšilo ministerstvo financí peníze na platy o 3,5 procenta. Pokud jde o platy ústavních soudců, počítá s jejich růstem o procento, informoval poslance generální sekretář soudu Ivo Pospíšil. Soud ale také musel přistoupit na snížení výdajů na investice o čtyři miliony korun.

Jak naložit s auty a limuzínami?

Náměstek Gregor řekl, že snížení investičních výdajů o čtyři miliony byl "trucpodnik" ministerstva. "Protože nejsme spokojeni s tím, že Ústavní soud plánuje zakoupit dva automobily za šest milionů korun, jeden za tři miliony korun," řekl. "Nevidím jediný důvod, proč by jakýkoli zaměstnanec státní správy měl mít třikrát dražší automobil než pan prezident," dodal.

Pospíšil označil Gregorovo vyjádření za nevhodné. Dvě limuzíny mají sloužit předsedovi a místopředsedům soudu, což nejsou zaměstnanci státní správy, ale ústavní činitelé. "Vozy navíc využíváme pro přepravu delegací a diplomatů," řekl Pospíšil. Na nákup dvou aut vyšší třídy soud v červnu vypsal veřejnou zakázku. Zájemci na ni mohou reagovat tři měsíce, zatím tedy vůbec není jasné, jakou značku a za kolik peněz soud zakoupí.

Současné vozy funkcionářů jsou značky Audi a podle Pospíšila dosluhují, mají najeto až 400.000 kilometrů. Řadoví soudci jezdí oktáviemi.

Nákup aut podle Pospíšila nijak nesouvisí s rozpočtem na rok 2015, který výbor dnes řešil. S akvizicí se počítalo už loni, nakonec se posunula až na letošek. Čtyři miliony, o které soud přišel v rozpočtu na příští rok, také nebyly určeny na vozový park, ale na opravy sídla, například sanaci sklepů a rekonstrukci omítek.

ČTĚTE TAKÉ:

Senát bude mít k dispozici 519,5 milionu korun, rozpočet počítá s růstem platů senátorů o procento. Nejvyšší kontrolní úřad z rozpočtu vypustil tři miliony korun připravených na řešení svého sídla. Úřad sídlí v pronajaté budově.

Návrhy výdajů rozpočtu na rok 2015 (v mil. Kč):

 • Kancelář prezidenta republiky: 386 787 (letos 350 014)
 • Poslanecká sněmovna : 1 076 573 (letos 1 068 103)
 • Senát: 518 879 (letos 519 447)
 • Veřejný ochránce práv: 98 024 (letos 111 225)
 • Ústavní soud: 169 467 (letos 167 425)
 • Nejvyšší kontrolní úřad: 500 393 (letos 507 428)

Výbor při schvalování rozpočtu NKÚ požádal vládu, aby znovu posoudila možnost umístění sídla úřadu ve státní budově, nebo možnost pořízení vlastního sídla výstavbou nové budovy. Vláda by měla předložit výsledné stanovisko poslancům do termínu druhého čtení státního rozpočtu na příští rok, což bude zřejmě v první polovině prosince.

O základních parametrech rozpočtů šesti vybraných ústavních institucí rozhoduje od loňského roku sněmovní rozpočtový výbor. Musí je projednat do 20. června běžného roku a předat vládě. Pokud by rozpočty neschválil, hospodařily by uvedené instituce podle letošního rozpočtu.

Autoři: ,