Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politik ČSSD radši odstoupil z kandidátky. Zasahoval na Národní

Česko

  13:06
LIBEREC - Radek Polma, který se jako člen komunistických zásahových jednotek účastnil 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, nebude kandidovat na Liberecku za ČSSD v květnových volbách. Polma měl být na kandidátce čtyřkou, své kandidatury se však vzdal na konci minulého týdne.

Ten den jsem věděl, že mám nafocené dobré fotky a jak jsem byl nedočkavý při vyvolávání, omylem jsem zkrátil čas ve vývojce a většina práce byla zkažená foto: Lubomír Kotek

Informoval o tom server iDnes.cz. Polma své odstoupení z kandidátky oznámil v pátek krajskému úřadu. "Nechtěl, aby jeho aféra ovlivnila volby," řekl serveru šéf sociálních demokratů v Libereckém kraji Robert Dušek.

Polma se účastnil akce na Národní třídě jako člen pohotovostního pluku bývalé Veřejné bezpečnosti. V seznamech Archivu bezpečnostních složek má tehdy devatenáctiletý strážmistr Polma pořadové číslo 129.

"Zasahoval v hlavní skupině přehrazující Národní třídu od Václavského náměstí. Jedná se o kordon, na který posléze demonstranti narazili a jenž provedl hlavní rozháněcí zákrok," uvedl Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek.

Polma se však ohradil, že se akce účastnil jen jako člen praporčické školy. "Stál jsem v kordonu u bývalého obchodního domu Máj. Rozhodně jsem se nezapojil do tvrdého zásahu, bití studentů," řekl v březnu MF DNES. "ČSSD ví, že jsem tam byl. Netajím to," řekl letos v březnu.

Sociální demokracii o této skutečnostu prý informoval. Podle Lubomíra Zaorálka z ČSSD dostal Polma jako student kriminalistiky rozkaz na Národní třídu jít. ČSSD již v březnu tvrdila, že pokud by se ukázalo, že demonstrující studenty bil, z kandidátky by ho stáhla.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...