Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Politik ČSSD radši odstoupil z kandidátky. Zasahoval na Národní

Česko

  13:06
LIBEREC - Radek Polma, který se jako člen komunistických zásahových jednotek účastnil 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, nebude kandidovat na Liberecku za ČSSD v květnových volbách. Polma měl být na kandidátce čtyřkou, své kandidatury se však vzdal na konci minulého týdne.

Ten den jsem věděl, že mám nafocené dobré fotky a jak jsem byl nedočkavý při vyvolávání, omylem jsem zkrátil čas ve vývojce a většina práce byla zkažená foto: Lubomír Kotek

Informoval o tom server iDnes.cz. Polma své odstoupení z kandidátky oznámil v pátek krajskému úřadu. "Nechtěl, aby jeho aféra ovlivnila volby," řekl serveru šéf sociálních demokratů v Libereckém kraji Robert Dušek.

Polma se účastnil akce na Národní třídě jako člen pohotovostního pluku bývalé Veřejné bezpečnosti. V seznamech Archivu bezpečnostních složek má tehdy devatenáctiletý strážmistr Polma pořadové číslo 129.

"Zasahoval v hlavní skupině přehrazující Národní třídu od Václavského náměstí. Jedná se o kordon, na který posléze demonstranti narazili a jenž provedl hlavní rozháněcí zákrok," uvedl Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek.

Polma se však ohradil, že se akce účastnil jen jako člen praporčické školy. "Stál jsem v kordonu u bývalého obchodního domu Máj. Rozhodně jsem se nezapojil do tvrdého zásahu, bití studentů," řekl v březnu MF DNES. "ČSSD ví, že jsem tam byl. Netajím to," řekl letos v březnu.

Sociální demokracii o této skutečnostu prý informoval. Podle Lubomíra Zaorálka z ČSSD dostal Polma jako student kriminalistiky rozkaz na Národní třídu jít. ČSSD již v březnu tvrdila, že pokud by se ukázalo, že demonstrující studenty bil, z kandidátky by ho stáhla.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat