Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Jílkové pořad by měl zmizet z ČT, říká radní. Chce umlčet občany, brání se moderátorka

Česko

  7:00
PRAHA - Pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou porušuje zákon o České televizi a měl by zmizet z veřejnoprávní obrazovky. S takovým požadavkem předstoupil na posledním zasedání Rady ČT její novopečený člen Zdeněk Šarapatka. Oživil tak kritiku kontroverzního pořadu. Generálního ředitele proto žádá o analýzu programu.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou foto: archiv ČT

Bývalý šéfporadce sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse, publicista a současný člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka se ostře obul do pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Jeden z nejsledovanějších pořadů ČT, který se zaměřuje na aktuální společenská i politická témata, se podle něj nehodí na obrazovku veřejnoprávní televize.

„Jsem přesvědčen, že pořad Máte slovo v jeho stávající podobě přímo odporuje zmíněnému zákonu o České televizi. Navíc sklouzl do úrovně někdejšího Kotle v komerční televizi, jehož obdoba je ovšem zcela nevhodná pro vysílání ve veřejnoprávní televizní stanici,“ zopakoval Šarapatka výtky, které vznesl na posledním zasedání Rady ČT.

Sledovanost pořadu:

Pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou loni sledovalo v průměru 412 tisíc diváků. Díl s Andrejem Babišem vidělo dokonce přes 600 tisíc lidí.

Jílková však svůj pořad hájí a Šarapatkovu kritiku vnímá jako lichou. Považuji za absurdní, že bychom porušovali zákon o České televizi. Přijde mi absurdní, že by jediný pořad, kde mohou občané osobně hovořit s odpovědnými, neměla vysílat veřejnoprávní televize. Je to jediný svobodný pořad, kde může každý občan vystoupit se svým názorem k danému problému,“ uvedla Michaela Jílková pro Lidovky.cz.

„Kladu si otázku, zda nejde o jeden z pokusů, jak cenzurovat svobodné vyjadřování občanů-koncesionářů ČT,“ dodala moderátorka. Jitření emocí během pořadu považuji vzhledem k povaze pořadu Máte slovo za přirozené.

Pořad plný emocí, tvrdí rada

Šarapatka žádá generálního ředitele o analýzu, a to jak kvůli podezření na porušení zákona, tak kvůli zhodnocení veřejné hodnoty pořadu. „Jakmile bude tento dokument kompletní, Česká televize jej Radě ČT předloží,“ reagovala na dotaz mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Šarapatka se na své kolegy z rady obrátil kvůli tomu, že Máte slovo podle něj mnohdy spíše než věcnou debatu připomíná emočně vypjatou „estrádu“. Na tom má prý svůj podíl i samotná moderátorka, která některým hostům dává více času k vyslovení názoru, zatímco jiné staví do role „obětních beránků“.

Anketa

Patří podle vás pořad Máte slovo na Českou televizi?

Ano 2586
Nevím 74
Ne 1824

To podle něj bylo zcela patrné například v dílu z 28. ledna o evidenci elektronických tržeb, kde vystoupil ministr financí Andrej Babiš (ANO) a dalších šest respondentů. „Ministr financí zde dostal dvacetiminutový, téměř nerušený prostor k monologu z celkové stopáže 60 minut, zatímco oponenti byly agresivně ukřičeni moderátorkou. Jeden z oponentů dokonce dostal prostor v pořadu jenom jednou na necelou minutu,“ upozornil Šarapatka.

Celý díl online:

Celý díl můžete zhlednout v internetovém archivu České televize, po kliknutí ZDE si jej můžete přehrát.

Smyslem veřejnoprávního pořadu by přitom měla být - jak zdůrazňuje člen Rady ČT - rozmanitost názorů „s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti“.

Podle České televize Máte slovo s Michaelou Jílkovou do schématu vysílání zapadá. „Zaměřuje se na témata, která se bezprostředně dotýkají diváků, představuje návrhy nových zákonů, soustředí se na finanční, zdravotní či mediální osvětu a tak podobně,“ vysvětlila mluvčí, proč má pořad své místo na obrazovce ČT1.

Stížnosti byly už v minulosti

Kritika založená na tvrzení, že pořad Máte slovo není názorově vyvážený a je založený na vypjaté výměně názorů, ovšem není první v historii pořadu. Šarapatka jen znovu otevřel téma, s nímž přišla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) už v listopadu loňského roku na základě předchozích stížností.

Tehdy se její členové obrátili na Radu ČT s tím, že je pořad založený především na osobnosti Michaely Jílkové. „Moderátorka ve studiu umožňuje nepřehlednou až živelnou podobu diskuse, kdy se všichni aktéři vzájemně přerušují, překřikují, libovolně a bez vyzvání si uzurpují prostor,“ napsal tehdy předseda RRTV Ivan Krejčí v dokumentu zaslaném Radě ČT, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Komunikační styl moderátorky v něm předseda orgánu popsal jako „nezřídka agresivní“. Ačkoli loni nebylo prokázáno porušení zákona, rada i nadále upozorňovala na to, že pořad údajně inklinuje k bulvarizaci závažných témat.

Šarapatka svou stížnost opírá mimo jiné o názor předsedy Rady ČT Jana Bednáře, který rovněž tvrdí, že Máte slovo nepatří na obrazovku České televize, ale spíše do soukromého média. „Vyžádali jsme si analytický materiál a předpokládám že po jeho obdržení bude debata pokračovat. Uvidíme, jestli to vyústí v nějaké rozhodnutí,“ uvedl pro server Lidovky.cz Bednář. Pořadem se členové „kontrolního“ orgánu složeného z patnácti členů v minulosti zabývali již několikrát. „Z řad diváků zaznívaly podobné argumenty jako na posledním zasedání rady. Diváci se pozastavovali nad tím, že pořad vysílá České televize,“ doplnil.

UKÁZKA Z POŘADU MÁTE SLOVO S M. JÍLKOVOU:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...