Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Máte teď v Evropě daleko silnější hlas, říká velvyslanec Portugalska v Česku. Jakou mají pověst čeští turisté?


Luís de Almeida Sampaio, velvyslanec Portugalska v ČR. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Česká republika má nyní v EU pověst zodpovědné země, k čemuž výrazně přispěla nynější politická reprezentace včetně prezidenta Petra Pavla, říká velvyslanec Portugalska v Česku Luís de Almeida Sampaio. Vysvětluje, proč je v jeho zemi shoda nad bojem proti klimatickým změnám i proč jsou Češi v Portugalsku vítaní turisté.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Jste na diplomatické misi v Praze již více než čtyři roky. Jak se za tu dobu vaším pohledem proměnilo Česko? Je nějaká specifická oblast, kterou byste chtěl zdůraznit?
Změna je obrovská, větší, než jsem si při příchodu sem dokázal představit. Mám na mysli zejména zahraničněpolitickou pozici České republiky. Máte daleko silnější postavení než před čtyřmi roky, silnější hlas. Česko je nyní v rámci Evropské unie brané jako velmi zodpovědná země, která se nebojí přijít s vlastní agendou a úspěšně ji prosazovat.

Bylo by jednoduché říci, že tuto změnu způsobila válka na Ukrajině, jež je vám blízko a vy na ni reagujete. Ale to není celý příběh. Bez schopných politiků, kteří na mezinárodním poli prosazují vize, by takový posun nebyl možný. Myslím, že velmi dobrou práci dělá jak vaše vláda v čele s premiérem (Petrem) Fialou, tak prezident (Petr) Pavel. Toho znám dobře již dlouho, z doby, kdy jsme se setkávali v Bruselu (velvyslanec Sampaio působil v letech 2015 až 2019 jako stálý představitel Portugalska v NATO – pozn. red.), a jsem přesvědčen, že k tomuto vylepšení image Česka právě prezident Pavel velmi přispěl.

I když v rámci EU tu stále zůstávají dvě vůdčí, nejdůležitější země – tím myslím Německo a Francii –, lze říci, že v posledních letech se těžiště Evropské unie posunulo na východ. Stalo se tak i vaší zásluhou. Tento trend bude podle všeho pokračovat, mám na mysli budoucí rozšíření EU o státy západního Balkánu. Posun se týká i další významné organizace, tedy NATO – podívejme se na nedávné rozšíření Aliance o Finsko a Švédsko.

Lidovky.cz: Změny nastávají i ve vaší zemi, v Portugalsku, kde se nedávno konaly předčasné volby. S výsledkem velmi odlišným, než bývalo zvykem, když poprvé získala významné procento hlasů (18 procent) krajně pravicová strana Chega, která razí populistickou politiku...

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!