Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslanci chtěli NKÚ sebrat čtvrt miliardy na nové sídlo, úřad peníze uhájil

Česko

  11:03aktualizováno  14:01
PRAHA - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uhájil čtvrt miliardy na nové sídlo. Sněmovní rozpočtový výbor při středečním projednávání státního rozpočtu nepřistoupil na pozměňovací návrh dvou poslanců ODS, kteří chtěli tuto částku buď snížit, nebo zcela přesunout do vládní rozpočtové rezervy.

Sídlo NKÚ v Praze. foto: ČTK

Cením si rozumného přístupu většiny poslanců rozpočtového výboru, kteří se při hlasování postavili proti vyřazení peněz na koupi nového sídla NKÚ. Pokud by tento návrh prošel, úřad by se dostal do velmi složité situace," řekl serveru Lidovky.cz viceprezident NKÚ Miloslav Kala.

ČTĚTE TAKÉ:

Poslanec Radim Jirout (ODS) navrhoval vyčleněnou čtvrtmiliardu přesunout zcela do vládní rozpočtové rezervy. Jeho stranický kolega a předseda výboru Pavel Suchánek ji chtěl snížit o 150 milionů korun. Suchánek návrh hájil nejen nedostatkem peněz v rozpočtu, ale i tím, že stát vlastní tolik budov, že je zbytečné kupovat novou. Uvedl také, že by v současném sídle zůstal nábytek a vybavení za 150 milionů korun, které by si úřad musel za stejnou částku pořizovat znova.

S návrhem nesouhlasili přítomní opoziční poslanci, kteří jsou současně členy kontrolního výboru. Václav Votava (ČSSD) argumentoval například tím, že vládní dislokační komise úřadu nenabídla žádnou vhodnou budovu. Podle předsedy kontrolního výboru Vojtěcha Filipa by tak poslanci dostali úřad do neřešitelné situace, protože NKÚ už vypsal soutěž na pořízení nové budovy a nyní se zabývá došlými nabídkami. "To, co se tady odehrává, znamená, že se s tím počítat nemá, a v podstatě to uvádí viceprezidenta NKÚ do neřešitelné situace," řekl Filip.

Kala připomněl, že úřad musí stěhování do nového sídla vyřešit do konce září příštího roku, kdy mu vyprší smlouva na současné sídlo. "Sehnat v tak šibeničním čase ekonomicky výhodný pronájem nás mohlo dostat do situace, kdy bychom mohli být zatlačeni k nehospodárnému řešení otázky příštího sídla NKÚ," dodal Kala.

Ani jeden z návrhů nakonec nezískal většinu hlasů. Hlasovali proti nim hlavně opoziční sociální demokraté, ke kterým se přidali i poslanci TOP 09. Vyslovil se proti nim i přítomný náměstek ministra financí Jan Gregor.

Úřad sídlí v pronajatých prostorách v budově Tokovo v pražských Holešovicích. Poslanci z kontrolního výboru již několik let tento pronájem kritizují jako předražený. Od počátku nájmu v budově Tokovo v roce 2007 k letošnímu 30. červnu zaplatil NKÚ na nájemném 398 milionů korun. Vládní dislokační komise nabídla úřadu budovy například v Jihlavě nebo Vyškově. Poslanci z kontrolního výboru při projednávání těchto informací nešetřili na adresu komise kritickými slovy.

Autoři: ,