Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslanec Váňa uvázl v kauze Vidkun. Jeho hlas se objevil v odposleších

Česko

  5:00
PRAHA - Poslanec Roman Váňa (ČSSD) byl zrovna na pracovní cestě v Makedonii. Zahraniční misi ale musel v druhé polovině června přerušit a strávit dvacet hodin v autě směr Praha. Na výbor pro bezpečnost, který Váňa řídí, se totiž "objednali" detektivové Robert Šlachta a Jiří Komárek.

Poslanec Roman Váňa. foto: archiv

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a někdejší ředitel ostravské expozitury téhož útvaru hodlali poslance seznámit s podklady, které Komárka vedly k obvinění policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Dle detektiva stojí Tuhý za „brutálním únikem informací“ z trestního spisu. Většina členů výboru pro bezpečnost včetně předsedy však vystoupení Šlachtovi a Komárkovi neumožnila.

Jak zjistily LN, poslanec Váňa přitom musel již před časem detektivům protimafiánské policie vysvětlovat okolnosti jedné schůzky. Hlas olomouckého zákonodárce se totiž objevil v odposleších pořízených v rámci operace Vidkun – ta mířila na policejní, podnikatelské a politické špičky v Olomouckém kraji. Část odposlechů přitom tvoří podklady pro tzv. Šlachtovu zprávu, jíž se zabývá sněmovní vyšetřovací komise.

Váňa odmítá, že by jeho hlas v odposleších ovlivnil jeho rozhodování ve výboru pro bezpečnost.

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...