Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Upozornil na předražené zakázky. Teď dostal cenu za odvahu

Česko

  17:58
PRAHA - Nadační fond proti korupci předal první Cenu za odvahu roku 2012. Dostal ji Jakub Klouzal, který upozornil na předražené zakázky na ministerstvu zahraničí, kde pracoval jako ředitel odboru IT. Fond chce cenou upozorňovat na lidi, kteří se nebojí ukázat na korupci. Současně s cenou dostal Klouzal odměnu 100 000 korun.

Jakub Klouzal foto: ČTK

Bývalý ředitel Klouzal odhalil a zmapoval předražování zakázek v oblasti informačních technologií na ministerstvu a předešel tak stomilionovým ztrátám veřejných prostředků. Fond uvedl, že o svých poznatcích informoval ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a jeho nejbližší spolupracovníky.

ČTĚTE TAKÉ:

Shromážděné materiály pak byly předány orgánům činným v trestním řízení. Nadační fond Klouzalovi poskytoval právní konzultace.

Nadační fond proti korupci...

...patří k několika občanským aktivitám, jejichž cílem je boj proti podplácení.

Lidi za protikorupční jednání fond oceňuje druhým rokem.

"Lidí, jako je Jakub Klouzal, je při tom, jak korupce prorostla do státní správy, stále zoufale málo, ale pevně doufám, že jejich počty budou stoupat. Oznamovatele potřebuje tahle společnost jako sůl," uvedl předseda správní rady nadace podnikatel Karel Janeček.

Ten nejnověji spustil také kampaň Pozitivní evoluce, kterou chce vyprovokovat diskusi o morálních hodnotách.

Se svými zjištěními se Klouzal svěřil ministrovi v létě 2010. Schwarzenberg považoval informace za závažné a nechal je prošetřit. Inspekce ministerstva pak zpracovala pro policii čtyři podněty k prošetření, ale ta je odložila, uvedl list. Jeden případ postoupila policie Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Autoři: ,